Kliknij obserwuj Lubartów24 na Google Wiadomości
Przed rozpoczęciem budowy - to warto wiedzieć
Budowa domu od podstaw to proces, na który składa się wiele etapów. Pierwsze elementy układanki pojawiają się jeszcze przed wbiciem łopaty w ziemię. Niektóre z nich mogą zająć tygodnie, a nawet miesiące, więc nie warto czekać i zacząć działać. Wiele wskazówek przydatnych na drodze do własnej nieruchomości znajdziesz też na stronie: budujemy.pl.
Wśród kroków niezbędnych do wykonania znajdziesz między innymi:
- zakup działki;
- stworzenie projektu domu;
- uzyskanie pozwolenia na budowę;
- zaplanowanie prac budowlanych;
- znalezienie i zatrudnienie wykonawców.
Istotnym elementem jest również zatrudnienie kierownika budowy, który będzie odpowiedzialny za
nadzorowanie budowy oraz prowadzenie projektów budowlanych. Jego obecność okazuje się niezbędna do rozpoczęcia prac na działce.
Budowa domu w systemie kontraktowym czy gospodarczym?
Cały proces budowy domu zależy w dużej mierze od fundamentalnej decyzji, jaką jest wybór sposobu prowadzenia budowy. Wyróżnia się dwie główne metody, które różnią się między sobą głównie podejściem do rozdzielania poszczególnych zadań.
Pierwszy z nich to budowa w systemie gospodarczym. Tutaj inwestor ma dużą autonomię, gdyż samodzielnie zajmuje się organizacją budowy. Między innymi odpowiada on za zamawianie materiałów czy zatrudnianie wykonawców. Jednak zazwyczaj część prac wykonuje on własnymi rękami. Ten sposób zazwyczaj pozwala zaoszczędzić na budowie.
Drugi rodzaj to budowa w systemie kontraktowym. W tym przypadku wyzwaniem jest utrzymanie harmonogramu w ryzach. Inwestor zatrudnia poszczególne ekipy wykonawcze, które odpowiadają jedynie za pewne etapy prac. Jeśli jednak któraś z grup będzie miała opóźnienia, cały plan zaczyna się sypać.
Etapy budowy domu
Jeśli masz wszystkie pozwolenia i formalności za sobą pora na rozpoczęcie prac. Na początku warto doprowadzić działkę do stanu pozwalającego na kompleksową pracę. Mowa tutaj o ogrodzeniu czy wyrównaniu terenu. Następnie wylewany są fundamenty. Kluczowym punktem jest doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego. Gdy ta baza jest wykonana, można zająć się uszczelnianiem poszczególnych rodzajów otworów.
Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego ważne jest kompleksowe ocieplenie obiektu. Istotne znaczenie na tym etapie ma również wstawienie wszelkich instalacji, w tym elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy grzewczej. W tym samym czasie, wykonywane mogą być również prace zewnętrzne.
Ostatni krok do zamieszkania w nowo wybudowanym domu to wykończeniówka. Tutaj możesz pozwolić sobie na odrobinę fantazji, gdyż pora na wybór płytek czy wyposażenia łazienki. Pamiętaj, aby uwzględnić rozkład światła w domu, aby cieszyć się wyjątkowym designem i pozytywną energią na co dzień.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.