Kliknij obserwuj Lubartów24 na Google Wiadomości
Minusy profesjonalnej usługi tworzenia stron na zamówienie
Stworzenie strony internetowej od podstaw jest czasochłonne i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. To dlatego indywidualne projekty są dość kosztowne. Oczywiście w witrynie budowanej przez specjalistę można umieścić niemal dowolne elementy graficzne i zapewnić jej spersonalizowany layout. Nie każdy jednak użytkownik ma tak zaawansowane wymagania, żeby istniała konieczność tworzenia jego serwisu od zera. W wielu przypadkach wystarczy lekkie dopasowanie istniejącego szablonu do potrzeb właściciela witryny.
To dlatego około 20 lat temu powstał pierwszy kreator stron www, czyli narzędzie, które umożliwia osobom nieznającym HTML, CSS, JavaScript czy Php tworzyć estetyczne i dobre pod względem technicznym witryny sieciowe.
Kreator www - od nieudolnego narzędzia do profesjonalnego serwisu
Pierwsze kreatory www były dalece niedoskonałe w porównaniu z dzisiejszymi. Po pierwsze wymagały instalacji na komputerze, a ich sposób komunikacji z użytkownikiem pozostawiał wiele do życzenia. Po drugie, stworzone za ich pomocą strony bardzo kiepsko radziły sobie w sieci w porównaniu z alternatywnymi, dostarczanymi na zamówienie - wieszały się, otwierały nieprawdopodobnie długo i miały mnóstwo większych i mniejszych błędów.
Z czasem jednak kreatory zaczęto udoskonalać, a mniej więcej od dekady narzędzia te funkcjonują w obecnym kształcie - jako zbiory szablonów, które można modyfikować, korzystając z kreatora działającego jak okno w przeglądarce. Oczywiście stosowane rozwiązania poddawane są ciągłym adaptacjom zarówno w kierunku szybszego i łatwiejszego tworzenia stron przez użytkownika, jak i dostosowania do zmieniających się warunków sieci.
Skąd wiemy, że kreator jest "dobry"?
Miarą jakości kreatora jest przede wszystkim strona stworzona przy jego udziale. Oczywiście nie warto brać pod uwagę designu - ten jest kwestią gustu. Innymi słowy, dwie osoby o skrajnie różnym poczuciu estetyki stworzą ekstremalnie różne witryny. Jedna z nich może oddawać bogactwo szablonów, kolorów oraz elementów dostępnych w kreatorze, a druga nie zawierać nawet promila tego, co klient dostaje w ofercie. Podobnie trudno ocenić laikowi aspekty techniczne i wady związane z optymalizacją strony pod kątem wyszukiwarek.
Na szczęście zarówno o kwestie techniczne, jak i dostępność środków graficznych dbają twórcy kreatorów. Wybierając narzędzie płatne, pochodzące od znanego dostawcy usług internetowych możesz mieć pewność, że kreator jest stale rozwijany i dostosowywany do wymogów sieci.
Na co zwrócić uwagę wybierając narzędzie dla siebie?
Decydując się na kreatora, warto zwrócić uwagę na to czy narzędzie zapewnia duży wybór szablonów oraz modyfikację układu każdego z nich. Ważne są także:
- responsywność strony - witryna powinna automatycznie dopasowywać się do formatu wyświetlacza (monitora komputera PC, laptopa, tabletu, smartfona czy telewizora);
- prosty, intuicyjny proces tworzenia stron;
- możliwość połączenia witryny z kontami w mediach społecznościowych;
- łatwe prowadzenia bloga, który stanowi dobre narzędzie do pozycjonowania strony;
- prosta edycja zdjęć zamieszczanych w witrynie;
- opcja skorzystania z gotowych elementów - przycisków, formularzy, map, galerii zdjęć itp.;
- możliwość dokonania zmian w kodzie HTML przez użytkownika.
Warto zaznaczyć, że obecnie najlepszymi dostępnymi na rynku kreatorami są narzędzia modułowe. Stronę układa się w nich z gotowych elementów - bloków tekstu, grafik, wspomnianych już przycisków, formularzy czy blogów. Gotowe moduły można pobrać z bazy stanowiącej integralną część kreatora. Budowanie układu strony odbywa się metodą "przeciągnij i upuść", co pozwala nie tylko na szybkie ułożenie elementów na stronie, ale także ich łatwą modyfikację i usuwanie aż do uzyskania pożądanego efektu.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.