183
zaloguj

Praca socjalna: czy jest dla Ciebie odpowiednia?

Praca socjalna: czy jest dla Ciebie odpowiednia?
09:28 · 14 grudnia 2022 przez K.M. Artykuł sponsorowany

Pomoc komuś to jedno z najpiękniejszych uczuć na świecie. Praca socjalna nie jest przyjemna, ale daje ogromną satysfakcję, kiedy komuś pomagasz. Podobnie jak inne zawody, praca socjalna może być naprawdę interesująca.

reklama Lubartów

           Zapisz się do newslettera

Praca socjalna nie jest najłatwiejszym zawodem, nie jest najlepiej płatnym zawodem i nie jest odpowiednia dla każdego. Jednak pracownicy socjalni zawsze będą potrzebni społeczeństwu.

Co to za praca

Pracownicy socjalni udzielają wszechstronnej pomocy ludziom, wchodząc w interakcje głównie z wrażliwymi kategoriami obywateli. Pracują z uchodźcami, sierotami, emerytami, pomagając im uzyskać wsparcie socjalne, prawne i materialne.

Zawód jest bardzo starożytny, kilkaset lat temu takich specjalistów nazywano filantropami, misjonarzami. Część obowiązków społecznych spoczywała na mnichach i mniszkach, którzy zapewniali ubogim schronienie, wyżywienie i minimalny poziom wykształcenia. Dziś wszystko się zmieniło, a pracę tę wykonują upoważnieni przedstawiciele służb społecznych, którzy są przypisani do każdej osoby lub rodziny, potrzebującej pomocy i wsparcia ze strony państwa.

Cechy osobiste

Pracownik socjalny musi przede wszystkim kochać ludzi. Jeśli w zasadzie nie masz miłości do ludzkości, to w ogóle nie powinieneś iść do pracy w sferze społecznej.

Jeśli chodzi o walory zawodowe, to zależy to od profilu pracy socjalnej, który może mieć związek z orzecznictwem, pedagogiką dziecięcą, medycyną itp. Aby pracować w branży prawniczej, ważne jest posiadanie umiejętności myślenia systemowego, samoorganizacji i zarządzania czasem, empatii i aktywnego słuchania.

Wszystkie powyższe umiejętności są ważne dla wszystkich obszarów pracy socjalnej jako działalności zawodowej, ale specyfika pracy z papierami czy z ludźmi odgrywa tu dużą rolę. Jeśli specjalista spędza większość swojego czasu pracy na komunikacji z ludźmi, na pierwszy plan wysuwa się empatia lub umiejętność dzielenia się doświadczeniami drugiej osoby.

Jeśli posiadasz wszystkie powyższe cechy osobiste i chcesz spróbować swoich sił w tym zawodzie, to radzimy poszukać wakatów pracownik socjalny. Tacy ludzie są zawsze potrzebni.

Obowiązki w pracy

Do głównych obowiązków pracowników socjalnych należy:

  • Identyfikacja osób lub rodzin, które ze względu na trudne okoliczności życiowe potrzebują pomocy;
  • Udzielanie im informacji o przysługujących im prawach oraz o strukturach, które mogą świadczyć na ich rzecz usługi;
  • Pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów;
  • Pomoc w rozwiązywaniu codziennych spraw (gotowanie, sprzątanie domu, zakup leków, opłacenie mieszkania i usług komunalnych);
  • Różne rodzaje terapii, zwłaszcza dla dzieci (muzyka, arteterapia);
  • Świadczenie usług socjalnych (wsparcie psychologiczne, komunikacja z bliskimi, porady prawne);
  • Regularne wizyty u klienta zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem;
  • Sporządzanie raportów.
Specjalista musi znać podstawy psychologii i medycyny. Ważne jest, aby móc zidentyfikować problem i zdecydować, które organy pomogą najskuteczniej go rozwiązać.

Kto nadaje się do tego zawodu

Zawód pracownika socjalnego jest odpowiedni dla osób otwartych na komunikację z ludźmi, gotowych do empatii i pomocy innym. Większość pracowników w tym obszarze to kobiety, które lepiej rozumieją problem danej osoby.

Specjalista zaangażowany w taką pracę musi mieć następujący zestaw cech osobistych:

  • Odpowiedzialność i uczciwość;
  • Poczucie taktu i komunikatywność;
  • Rozwinięta intuicja i umiejętność słuchania;
  • Umiejętności organizacyjne;
  • Kompetencje w różnych sprawach;
  • Umiejętność wyboru najlepszego rozwiązania problemu.
W tego typu działalności ważne jest przestrzeganie etyki zawodowej, zachowanie poufności danych osobowych klienta, umiejętność budowania relacji w rodzinie i ukierunkowanie wewnętrznych rezerw na rozwiązanie problemu.

Praca socjalna: czy jest dla Ciebie odpowiednia?

Zatrudnienie i kariera

Pracownicy socjalni mogą pracować w różnych organizacjach. Np. w strukturach państwowych: ministerstwach, urzędach pracy, wydziałach ochrony socjalnej. Mogą pracować w ośrodkach rozwojowych i poprawczych, internatach i innych instytucjach społecznych. Mogą współpracować z organizacjami wolontariackimi, charytatywnymi i innymi organizacjami publicznymi.

Jeśli chodzi o perspektywy kariery, tutaj wszystko zależy od ambicji i ciężkiej pracy konkretnej osoby. Potrzebni są dobrzy specjaliści, którzy z czasem mogą objąć stanowisko kierownika instytucji społecznej, otworzyć własny serwis patronacki i zostać wysokimi urzędnikami w ministerstwach opieki społecznej.

Plusy i minusy zawodu

Do zalet należy oczywiście ogromne społeczne znaczenie tego zawodu. Każdego dnia pracownicy socjalni realizują złożone i znaczące działania na rzecz poprawy jakości życia wielu osób. Możesz dostać pracę jako pracownik socjalny bez wyższego wykształcenia.

Uczelnie kształcące specjalistów w tej dziedzinie oferują znaczną liczbę miejsc finansowanych przez państwo i dają możliwość kształcenia na kierunkach stacjonarnych, niestacjonarnych lub niestacjonarnych. Niestety, wady tej pracy też nie powinny milczeć. Praca socjalna to praca nisko płatna.

Trzeba być przygotowanym na to, że wielu z tych, którzy potrzebują pomocy społecznej, w wyniku uzależnienia od alkoholu/narkotyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Przedstawiciele tych warstw nie zawsze okazują życzliwość czy uprzejmość wobec pracownika socjalnego. Niektórzy z nich są nieuczciwi i agresywni.

Harmonogram w większości przypadków nie jest znormalizowany. I być może tym, co najbardziej odpycha ludzi od tej pracy, są ciągłe starcia pracowników socjalnych z pozornie niewyobrażalnymi przypadkami ludzkiego okrucieństwa. Bardzo często czynnik ten ma przemożny wpływ na morale pracowników.

Ta praca jest odpowiednia dla tych, którzy chcą realizować się poprzez pomoc tym, którzy nie potrafią o siebie zadbać, którzy są w trudnej sytuacji i nie potrafią samodzielnie kierować życiem. Pracownik socjalny to ktoś, kto wyciągnie pomocną dłoń, pokaże, że człowiek nie jest sam i że ma po co żyć.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.
reklama
reklama w Lubartowie
reklama w Lubartowie
Zgłoś temat. Wyślij SMS: 505 80 95 52

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Oferuję usługi

Usługi Remontowo budowlane

Kompleksowe wykończenia i remonty wnętrz, układanie glazury i terakoty, paneli ściennych i podłogowych, gładź tynkowa, malowanie, tynki dekoracyjne, tapetowanie, instalacje hydrauliczne...

Dam pracę / zlecenie

Kierowca do rozwożenia pizzy

Zatrudnię osobę do rozwożenia pizzy.Wymagane prawo jazdy kat B , wysoki poziom kultury osobistej, sumienność, punktualność, uczciwość , dyspozycyjność (praca również w weekendy), mile...

Dom i Ogród

Sprzedaż drewna konstrukcyjnego C24,KVH

Sprzedam drewno konstrukcyjne C24 suszone heblowane o wymiarach 45x70 do rozmiaru 45x220 w długościach 5.40oraz klejone KVH o wymiarach 14x14 w długościach do 13 MB , krokwie 6x18 lub 8x18 w...

Dam pracę / zlecenie

Programista plazmy CNC

Wymagania: - Obsługa programów IronCad, AutoCad, Lantek Expert; - Umiejętność czytania dokumentacji technicznej i programowania maszyn CNC; - Wprowadzanie zmian w istniejących...

--
--
--
--

Copyright © 2025 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52

inne serwisy: Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.983 sek. (41)
Projekt i wykonanie: CZARNECKI STUDIO