97 osób na stronie
zaloguj
reklama Lubartów

Kompresor do narzędzi pneumatycznych - jak wybrać ten odpowiedni?

Kompresor do narzędzi pneumatycznych
18:30 · 17 stycznia 2024 przez wp Artykuł sponsorowany

Zasilanie narzędzi pneumatycznych to jedno z najważniejszych, a zarazem najpopularniejszych zastosowań kompresora powietrza. Głównie ze względu na tą funkcjonalność sprężarka jest podstawowym wyposażeniem warsztatów samochodowych, zakładów blacharsko-lakierniczych, serwisów wulkanizacyjnych i wielu innych przedsiębiorstw usługowych lub produkcyjnych. Z narzędzi pneumatycznych coraz chętniej korzystają również hobbyści, majsterkowicze i pasjonaci motoryzacji w swoich domach i garażach. Nie trudno się jednak domyślić, że innych parametrów będziemy oczekiwać od sprężarki do narzędzi pneumatycznych na użytek domowy, innych zaś od sprzętu typowo warsztatowego. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni kompresor do narzędzi pneumatycznych? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości!

reklama Lubartów

           Zapisz się do newslettera

Jaki kompresor wybrać do pracy z narzędziami pneumatycznymi?

Zanim zaczniesz rozglądać się za kompresorem do narzędzi pneumatycznych, warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią Ci wybór właściwego modelu. Jak wiadomo, kompresor powietrza jest niezbędny do zasilenia każdego narzędzia z napędem pneumatycznym - bez niego więc nie ma mowy o pracy z narzędziami na sprężone powietrze. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zastosowań sprężarek powietrza, pytanie o to "jaki kompresor do..." sprowadza się właśnie do kwestii tego, do czego zamierzamy go używać.

W przypadku kompresora do narzędzi pneumatycznych, w miarę precyzyjne określenie parametrów technicznych, jakie powinna spełniać sprężarka, wymaga jednak nieco większej wnikliwości. I choć oczywiście nie zdarza się, by ktokolwiek kupował narzędzia pneumatyczne zanim zaopatrzy się w kompresor powietrza, to jednak plany związane z jego docelowym zastosowaniem powinny być zawczasu skrupulatnie przemyślane. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od:

  • rodzaju i ilości narzędzi, jakie będzie zasilał kompresor;
  • ich zapotrzebowania na sprężone powietrze, określonego w specyfikacji technicznej;
  • częstotliwości i intensywności planowanych prac z narzędziami pneumatycznymi.

Te trzy kwestie wyraźnie nakreślają różnice między kompresorem warsztatowym czy przemysłowym a kompresorem do domu lub garażu. Oczywiste jest, że w warunkach domowych raczej nie korzystamy z kilku narzędzi pneumatycznych jednocześnie. Rzadko też decydujemy się na zakup narzędzi z najwyższej półki, bo i nie planujemy pracować z nimi codziennie po kilka godzin. Inaczej sytuacja wygląda w warsztatach samochodowych i na liniach produkcyjnych.

Parametry techniczne sprężarki, jakie należy wziąć pod uwagę, to oczywiście ciśnienie maksymalne (bar) oraz wydajność efektywna (l/min). Powinny one być dostosowane do wymagań danego narzędzia - ciśnienia powietrza wymaganego do prawidłowej pracy, zapotrzebowania na sprężone powietrze oraz specyfiki jego działania. Nie mniej istotna, a często bagatelizowana, jest też pojemność zbiornika powietrza - w tym zakresie kompresor musi zaspokajać potrzeby związane z intensywnością i częstotliwością pracy. Dlatego w zależności od konkretnej sytuacji, odpowiednim kompresorem do narzędzi pneumatycznych może być zarówno kompresor 90l, jak i kompresor 500l.

Proces doboru właściwego kompresora do narzędzi pneumatycznych warto przedstawić w ujęciu bardziej praktycznym. Omówimy go na przykładzie konkretnych narzędzi i specyfiki ich działania, a także ze względu na docelowe warunki pracy. Sprawdź nasze podpowiedzi!



Kompresor do narzędzi pneumatycznych

Jak wybrać odpowiedni kompresor do narzędzi pneumatycznych - parametry i funkcjonalności 

Najprostszą odpowiedzią na pytanie o najlepszy kompresor do danego narzędzia pneumatycznego jest jego karta charakterystyki lub instrukcja, zawierająca specyfikację narzędzia. W niej powinny znaleźć się dokładnie określone wymagania w zakresie minimalnego ciśnienia niezbędnego do prawidłowej pracy urządzenia oraz konkretna wartość jego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Tym wymaganiom powinny odpowiadać parametry wybranego kompresora do narzędzi pneumatycznych, by zapewnić im możliwości i efektywność określone w specyfikacji.

Zwykle przyjmuje się zasadę, że ciśnienie maksymalne kompresora powinno być o ok. 20% wyższe od minimalnego ciśnienia pracy narzędzia pneumatycznego. Jeśli więc chcemy zasilać np. klucz pneumatyczny, który wymaga ciśnienia na poziomie co najmniej 6 barów, optymalnym wyborem będzie sprężarka 8-barowa.

Nieco mniej oczywista jest kwestia ilości sprężonego powietrza, jakiej dane narzędzie potrzebuje do sprawnego funkcjonowania. Specyfikacje techniczne określają zapotrzebowanie maksymalne, podczas gdy w praktyce wiele zależy od sposobu, w jaki dane narzędzie działa. Przedstawimy te różnice na przykładzie najpopularniejszych typów narzędzi.

Narzędzia pneumatyczne - rodzaje i specyfika pracy

W grupie narzędzi pneumatycznych znajdziemy m.in. wiertarki, wkrętarki, szlifierki, piły, nitownice, tackery, gwoździarki, sztyfciarki, młotki udarowe czy wspomniane już klucze udarowe. Osobną grupę stanowią akcesoria pneumatyczne, często błędnie nazywane narzędziami pneumatycznymi, w tym głównie pistolety pneumatyczne - do pompowania, przedmuchiwania, malowania, lakierowania lub piaskowania. Nie posiadają one swoich odpowiedników w innych grupach narzędzi, a od narzędzi pneumatycznych różnią się zasadą działania. Narzędzia pneumatyczne przetwarzają energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną, podczas gdy akcesoria pneumatyczne jedynie umożliwiają wykorzystanie strumienia powietrza pod ciśnieniem do konkretnych zastosowań.

Wśród narzędzi pneumatycznych są urządzenia, których działanie polega na krótkich cyklach. Zaliczamy do nich przede wszystkim gwoździarki i zszywarki pneumatyczne - nawet zużycie powietrza w ich przypadku określa się nie w l/min, ale w l/strzał. W praktyce w podobny sposób działają też klucze udarowe, bo choć ich zapotrzebowanie na sprężone powietrze podajemy w l/min, to odkręcenie standardowej śruby rzadko zajmuje więcej niż 10 sekund. W zależności od materiału, z jakim pracujemy, podobnie może być z wkrętarkami pneumatycznymi.

W przypadku tego rodzaju narzędzi należy pamiętać, że w praktyce zapotrzebowanie na sprężone powietrze będzie niższe niż to określone w specyfikacji - pod warunkiem, że narzędzie nie jest elementem wyposażenia linii produkcyjnej czy dużego warsztatu o wysokiej intensywności pracy. Jeśli narzędzie będzie pracowało w standardowych warunkach, wydajność efektywna kompresora może być niższa niż deklarowane przez producenta zapotrzebowanie na powietrze.

Istnieją jednak również narzędzia, których praca charakteryzuje się dłuższymi cyklami. Należą do nich przede wszystkim szlifierki i polerki pneumatyczne, ale również młotki pneumatyczne czy piły. Dobierając kompresor do takich narzędzi należy zadbać, aby wydajność na wylocie sprężarki była co najmniej równa zapotrzebowaniu narzędzia. Jeśli zaś kompresor ma docelowo zasilać więcej niż jedno narzędzie, należy odpowiednio zwiększyć wymagania względem wydajności, zakładając jednoczesność pracy narzędzi. Warto też pamiętać odpowiedniej pojemności zbiornika powietrza, który w praktyce pełni funkcję "magazynu" medium roboczego.

Kompresor do narzędzi pneumatycznych w domu lub garażu 

Większość narzędzi pneumatycznych wykorzystywanych w domach i garażach nie ma przesadnie wysokich wymagań technicznych. Do ich zasilania w zupełności wystarczy Ci sprężarka 8-barowa. Wydajność kompresora do narzędzi pneumatycznych należy oczywiście dobrać do zapotrzebowania konkretnych urządzeń. Zwykle jednak na użytek domowy polecane są kompresory o wydajności na poziomie 200-300 l/min. Pamiętaj jednak o specyfice pracy - jeśli chcesz od czasu do czasu wykorzystać klucz pneumatyczny czy gwoździarkę, kompresor o wydajności 100-150 l/min również świetnie spełni swoje zadanie. Jeśli planujesz raczej sporadyczne prace o małej intensywności optymalnym wyborem będzie kompresor na zbiorniku 24l lub 50l. W przypadku bardziej ambitnych planów, wybierz kompresor 90l lub większy.



Kompresor do narzędzi pneumatycznych

Kompresor warsztatowy do pracy z narzędziami pneumatycznymi

Jeśli kompresor do narzędzi pneumatycznych ma docelowo pracować w warsztacie, najpierw skup się na specyfikacji narzędzi, z których zamierzasz korzystać. Narzędzia warsztatowe mają zwykle wyższe wymagania, dlatego kompresor 10-barowy to raczej absolutne minimum. Jego wydajność powinna być dopasowana do zsumowanego zapotrzebowania wszystkich narzędzi, których będziesz używać. Z uwagi na regularność i dużą intensywność pracy z narzędziami pneumatycznymi w warunkach warsztatowych, zadbaj o dużą pojemność zbiornika.

Oczywiście kompresor w warsztacie może służyć tylko do pracy z kluczem pneumatycznym. Wówczas wydajność na poziomie 300-500 l/min powinna być wystarczająca. Jeśli jednak planujesz pracę z kluczem o maksymalnym zapotrzebowaniu na poziomie 400 l/min oraz szlifierką, która potrzebuje co najmniej 800 l/min, pamiętając o zasadzie jednoczesności oraz specyfice pracy, wybierz kompresor o wydajności co najmniej 1000 l/min. Mniejszą wydajność efektywną możesz też zrekompensować większą pojemnością zbiornika. I choć w wielu przypadkach kompresor do narzędzi pneumatycznych o pojemności 270-300l będzie wystarczający, zdecydowanie najbezpieczniejszym wyborem dla profesjonalnych warsztatów usługowych jest kompresor 500l. Taka pojemność zapewni Ci odpowiednią płynność i efektywność pracy, a także pozwoli uniknąć kosztownych przestojów przy wzmożonym ruchu w interesie. 

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.
reklama
reklama w Lubartowie
reklama w Lubartowie
Zgłoś temat. Wyślij SMS: 505 80 95 52

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Dam pracę / zlecenie

Praca Magazyn

Agencja Pracy Tymczasowej HSS WORK SP. Z O.O. (nr certyfikatu 22915) Dla naszego Klienta poszukujemy osób chętnych do pracy. Miejsce pracy: LUBARTÓW ( ul. Lubelska 104) Mile widziani...

Produkty rolne

kasza gryczana

sprzedam kasza gryczana z gryki nie pryskanej ani nie nawożonej. kasza suszona w piecu można długo przechowywać nawet pół roku. mogę dostarczyć pod wskazany adres. cena: 10 zł

Nieruchomości

Działka budowlana Trójnia

Sprzedam działkę budowlaną w miejscowości Trojnia, ok.7 km od Lubartowa i Firleja przy szosie. Dzialka jest o powierzchni 14a i szer.15m. Media w odległości ok 100m od działki. Nr dzialki...

Dam pracę / zlecenie

Specjalista ds. Kadrowo - Księgowych

Zakład Wyrobów Betonowych Wojciech Trykacz zatrudni Specjalistę ds. Kadrowo - Księgowych WYMAGANIA : - doświadczenie w dziale kadr i płac min. 2-3 lata - znajomości...

Copyright © 2025 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52

inne serwisy: Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.205 sek. (42)
Projekt i wykonanie: CZARNECKI STUDIO