Krok pierwszy: analiza wolnej przestrzeni
Na początku warto dokładnie ocenić wolną przestrzeń w jadalni lub salonie. Zastanów się, czy stół z krzesłami ma stać się centralnym punktem pomieszczenia, czy może chcesz go sprytnie zaaranżować i rozkładać tylko na ważniejsze spotkania rodzinne. Oceń, ile osób ma na co dzień z niego korzystać.
Wiele zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz, dlatego dokładnie zmierz pomieszczenie. Pamiętaj, że krzesła powinny gwarantować swobodę ruchów, np. wygodne odsuwanie się od stołu i wstawanie. Nie mogą też ocierać się o inne meble, zakłócając ergonomię oraz funkcjonalność pomieszczenia. Zaleca się, aby krzesła miały 70 cm wolnej przestrzeni od blatu. Powinny też mieć odpowiednią wysokość. Zwykle jest to około 50 cm od podłogi, choć tutaj wiele zależy od wzrostu domowników oraz posiadanego stołu.
Krok drugi: dobór krzesła do wybranego stylu urządzania
Wolisz przytulną, skandynawską przestrzeń, która kojarzy się z neutralnymi barwami? Jesteś miłośnikiem rustykalnych, naturalnych materiałów? A może chcesz wprowadzić nutę elegancji, tworząc styl scandi glam albo glamour? Zaplanuj aranżację, aby była spójna i przyjemna dla oka.
Ponadczasowym wyborem są krzesła do jadalni drewniane z prostym lub delikatnie zaokrąglonym oparciem. Pasują do stołu o takim samym wykończeniu. Nie muszą być wykończone jednym kolorem; mogą być uzupełnione np. o czarne nogi. Wizualną przytulność wprowadzają modele tapicerowane. W dodatku są bardzo wygodne, a miękkie siedziska sprzyjają spędzaniu długich godzin przy stole. Elegancji dodają ozdobne pikowania, które królują w stylu glamour.
Jeśli chcesz postawić na oryginalne krzesła, to weź pod uwagę wszelkie finezyjne kształty, np. przypominające muszelkę albo zaokrąglone, z pikowaniami w tapicerce, stylizowane na modele retro. Z kolei jeśli zależy Ci na lekkości wizualnej, zrezygnuj z masywnych, toczonych nóżek na rzecz tych subtelnych w kształcie walca. Mogą być delikatnie skierowane pod kątem na zewnątrz. To ponadczasowe modele, które sprawdzą się w wielu aranżacjach.
W ostatnich latach popularnością cieszą się krzesła industrialne od Agaty, np. obite ekologiczną skórą. Te masywne i ciężkie doskonale harmonizują z minimalistycznymi stołami o prostej formie.
Krok trzeci: detale, które mają znaczenie
Kiedy zdefiniujesz już styl swojego wnętrza, Twoje poszukiwania będą znacznie bardziej ukierunkowane. To właśnie teraz czas zwrócić uwagę na detale, które mogą całkowicie zmienić charakter przestrzeni. Rozważ na przykład zamianę standardowych, prostych nóg mebli na metalowe stelaże - często spotykane w krzesłach biurowych. Taki detal dodaje nowoczesności i wprowadza nutę industrialnego charakteru. Eleganckie wykończenia w kolorze czarnym lub złotym mogą dodatkowo podkreślić szlachetność aranżacji.
Na rynku dostępne są również modele z efektownymi przeszyciami lub wygodnymi podłokietnikami. Każdy tego typu detal przyciąga wzrok i dodaje charakteru. Aby zachować harmonię w pomieszczeniu, zwłaszcza o mniejszym metrażu, warto stosować prostą zasadę: jeżeli meble są utrzymane w prostym, minimalistycznym stylu, krzesła mogą charakteryzować się większą ozdobnością. Dzięki temu unikniesz wrażenia przesytu i chaosu.
Jeśli decydujesz się na krzesła tapicerowane, zastanów się nad wyborem tkanin z hydrofobowymi powłokami, które odpierają wodę. Do dyspozycji masz materiały o gładkiej fakturze, delikatne w dotyku, a także coraz bardziej popularny ostatnio welur. Wybór odpowiedniej tkaniny może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania i estetykę mebla.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.