166 online
dodaj reklamę na Lubartow24.pl oferta
Wymiana opon staje się coraz droższa. Jak zaoszczędzić na ogumieniu?
13:26 · 8 marca 2023 przez wp Artykuł sponsorowany

Wymiana opon staje się coraz droższa. Jak zaoszczędzić na ogumieniu?

Rosnąca inflacja napędza wzrost cen usług we wszystkich branżach. Rynek serwisowania i napraw samochodowych nie jest w tym przypadku wyjątkiem. W bieżącym roku kierowcy zapłacą więcej także za sezonową wymianę opon. Czy istnieje sposób, by zaoszczędzić na kwestiach związanych z ogumieniem do samochodu?

dodaj reklamę na Lubartow24.pl
oferta reklamowa
oferta reklamowa
oferta reklamowa

           Zapisz się do newslettera

Sezonowa wymiana opon - jak na niej zaoszczędzić?

Ceny za usługę wymiany opon najprawdopodobniej będą w tym roku wyższe niż w ubiegłym. Wielu kierowców nowe stawki mogą skłonić do poszukiwania alternatyw, pozwalających na wygenerowanie pewnych oszczędności. Jedną z nich mogą być opony całoroczne - https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne, czyli ogumienie, które nie wymaga sezonowej wymiany.

Opony całoroczne to opcja pozwalająca na pewne oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Zamiast dwóch kompletów opon, kupujemy jeden. Nie płacimy za usługę zmiany ogumienia dwa razy do roku, a także za przechowywanie drugiego kompletu opon. Rozwiązanie wydaje się nie mieć wad. Nie jest jednak polecane wszystkim kierowcom.

Kto może zaoszczędzić na oponach całorocznych?

Producenci opon całorocznych rekomendują ich stosowanie przede wszystkim właścicielom samochodów użytkowanych w trybie umiarkowanym - pokonujących niewysokie przebiegi roczne, rzadko wykorzystywanych na dłuższych trasach, a także w skrajnie wymagających warunkach pogodowych. Opony te są w stanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy w warunkach panujących przez cały rok, jednak zarówno w czasie ostrych mrozów, jak i rozgrzewających asfalt upałów, mogą ujawnić swoje ograniczenia techniczne.

Ograniczenia te wynikają rzecz jasna z kompromisowej konstrukcji bieżnika, który jednocześnie musi mieć cechy charakterystyczne dla opon letnich oraz zimowych. Również mieszanka została dopasowana zarówno do dodatnich, jak i ujemnych temperatur. Nie sprawdzi się przez to jednak tak dobrze, jak mieszanka ogumienia sezonowego przy bardzo niskich i wyjątkowo wysokich temperaturach.

Opony całoroczne mogą być znakomitym sposobem na oszczędności w przypadku samochodów użytkowanych jako drugi lub trzeci w gospodarstwie domowym. Złym pomysłem jest stosowanie ich w pokonujących codziennie duże dystanse autach służących w celach zawodowych. Nie warto także wybierać ich, jeżeli styl naszej jazdy jest bardzo dynamiczny a czasem wręcz nieco agresywny.

Warto pamiętać także, że sam montaż opon całorocznych nie oznacza ostatecznego rozwiązania problemów z ogumieniem. Choć opon tych nie trzeba zmieniać sezonowo, konieczne jest regularna kontrola ich stanu oraz serwis.


obrazek

Opony całoroczne - co trzeba robić, by dobrze służyły?

Podobnie jak opony sezonowe, ogumienie całoroczne powinno być poddawane regularnej kontroli pod względem poprawnej wartości ciśnienia powietrza, zużycia czy uszkodzeń bieżnika, a także odpowiedniego wyważenia koła. W przypadku opon letnich i zimowych obowiązki te są zwykle wykonywane przez mechanika podczas sezonowej wymiany ogumienia, a więc przynajmniej dwa razy do roku.

Jeżdżąc na oponach całorocznych, nie powinno się zatem całkowicie omijać warsztatów wulkanizacyjnych. Dobrą praktyką jest udanie się do takiego zakładu przynajmniej raz do roku (najlepiej poza sezonem wymiany, by uniknąć stania w kolejkach). Należy wówczas powierzyć serwisantom wyważenie kół, kontrolę wysokości bieżnika i równomierności zużycia, a także ogólny przegląd stanu opon. Kontrolę ciśnienia w ogumieniu należy przeprowadzać częściej, najlepiej raz w miesiącu. Można to zrobić z użyciem kompresorów dostępnych na stacjach benzynowych. Samemu można także sprawdzać głębokość bieżnika. W tym celu najlepiej zakupić specjalny miernik. Dobrze jednak jeśli raz na jakiś czas na nasze opony spojrzy profesjonalista, pracujący w warsztacie. 

Warto pamiętać o tym, że opony założone na koła osi napędzanej zużywają się w innym tempie niż te na kołach osi wleczonej. Aby uniknąć nierównomiernego zużycia, warto od czasu do czasu rotować koła, czyli przekładać je z osi przedniej na tylną i odwrotnie w odpowiedni sposób dopasowany do typu napędu. 

Opony całoroczne - złoty sposób na oszczędności?

Bez wątpienia wybór opon całorocznych jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na cyklicznych usługach sezonowej zmiany ogumienia. Zdecydowanie lepszym niż zaniechanie wymiany i jazda na oponach niedopasowanych do sezonu. Warto jednak pamiętać o poprawnym serwisie i kontroli tego typu ogumienia, by uniknąć przykrych niespodzianek na drodze.

Ogumienie całoroczne może przynieść oszczędności, o ile jest użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Wybierając opony całoroczne, nie warto także kierować się wyłącznie ceną, lecz uprzednio sprawdzić parametry produktu i - jeśli to możliwe - opinie użytkowników danego modelu.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.
NASZ NEWSLETTER
Zgłoś temat. Wyślij SMS: 505 80 95 52

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Dam pracę / zlecenie

Praca - INSTALATOR

Firma GREMIX zajmująca się montażem pomp ciepła, instalacji grzewczych, hydraulicznych i elektrycznych oraz klimatyzacji i rekuperacji zatrudni instalatora. Wymagania: * wiedza...

Nieruchomości

Nowoczesne mieszkanie w centrum ! Klimatyzacja !

Dzień dobry, mam do zaoferowania mieszkanie w centrum Lubartowa Kawalerka , jeden pokój 28m2 Mieszkanie 3 lata po kapitalnym remoncie; -Wymienione okna oraz drzwi -Nowe instalacje... cena: 239000 zł

Oferuję usługi

M-DACH wszystko do dachu | sprzedaż | usługa

M-DACH WSZYSTKO DO DACHU Oferujemy usługę wykonania kompleksowego pokrycia dachowego z materiałem! Profesjonalne doradztwo, bezpłatna wycena. Jeśli planujecie Państwo wymianę...

Dam pracę / zlecenie

Zatrudnimy kelnerów, kucharzy i pomoce kuchenne

Szukamy pracowników do restauracji na pełen etat oraz do pracy na weekendy. Wymagamy: - aktualnej książeczki zdrowia - sumiennej i punktualnej - lubiącej ludzi i znającą specyfikę...

:::
O krwiodawstwie w II LO

14 zdjęć O krwiodawstwie w II LO

0 SZKOLNE WIEŚCI

Copyright © 2023 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52

inne serwisy: Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.616 sek. (32)
Projekt i wykonanie: CZARNECKI STUDIO