Kliknij obserwuj Lubartów24 na Google Wiadomości
Lornetka
Najbardziej podstawowym narzędziem do obserwowania zwierzyny z bezpiecznej odległości wydaje się być lornetka. Warto wiedzieć, że typowe lornetki są oznaczone dwiema liczbami, które są oddzielone znakiem "x" np. 8x50. Pierwsza wartość oznacza współczynnik powiększania (w tym przykładzie mówimy o ośmiokrotnym powiększeniu). Natomiast druga wartość oznacza średnicę obiektywu w milimetrach (w tym przykładzie mówimy o obiektywie o średnicy wynoszącej 50 mm). Czym średnica obiektywu jest większa tym większa jest jasność obrazu.
Do obserwacji zwierzyny w świetle dziennym mogą wystarczyć lornetki o średnicy obiektywu 35-42 mm oraz o powiększeniu 8x lub 10x. Z kolei w przypadku słabego oświetlenia potrzebny może być egzemplarz ze średnicą obiektywu w granicach 50-63 mm.
Źródło zdjęcia: Krasula / Shutterstock.com
Termowizja
W przypadku gdy warunki oświetleniowe są naprawdę bardzo słabe np. podczas gęstej mgły lub po zmroku pozostaje skorzystanie z lornetki noktowizyjnej lub z termowizji. Jest to rozwiązanie, z którego lubią korzystać myśliwi oraz leśnicy. Urządzenia wyposażone w termowizję nie zbierają światła szczątkowego, lecz promieniowanie podczerwone. Średnice soczewek termowizjach to z reguły 19 mm, 25 mm oraz 35 mm. Zaawansowane termowizje pozwalają na nagrywanie filmów i robienie zdjęć. Co więcej, niektóre urządzenia tego typu można połączyć z telefonem tak aby oglądać obrazy bezpośrednio na ekranie smartfona. W zależności od parametrów konkretnego urządzenia możliwa jest detekcja celu od 500 do 3000 metrów.
Fotopułapka
Kolejnym ciekawym urządzeniem z reguły wykorzystywanym przez leśników do obserwowania zwierzyny jest fotopułapka. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można obserwować zwierzynę bez potrzeby zbliżania się do zwierzyny. Jest to urządzenie, które nagrywa film lub wykonuje zdjęcia w momencie wyczucia ruchu. Nowoczesne fotopułapki (wyposażone w moduł GSM) oferują natychmiastowe przesłanie zdjęcia poprzez MMS na telefon komórkowy. Dzięki czemu zarejestrowany materiał można obejrzeć natychmiastowo nawet wtedy, gdy fotopułapka jest umieszczona w miejscu bez dostępu do Internetu.
Źródło zdjęcia: Ralf Geithe / Shutterstock.com
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.