Zapisz się do newslettera
Wirus na stronie internetowej - skąd się wziął?
Skąd biorą się wirusy na stronach www? Nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ich obecność zazwyczaj jest skutkiem niewystarczających zabezpieczeń. Główną przyczyną pojawiania się wirusów na stronach www jest używanie przestarzałych wersji wtyczek, systemów zarządzania treścią i motywów, które mogą mieć luki bezpieczeństwa, wykorzystywane przez cyberprzestępców.
Kolejną przyczyną obecności wirusów na witrynach są słabe hasła do paneli administracyjnych i baz danych. Należy pamiętać, że cyberprzestępcy korzystają ze specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do łamania haseł, które z łatwością pokonują słabe i popularne kombinacje.
Do zainfekowanie strony może dojść także na skutek ataku phishingowego, w przypadku którego użytkownik zostaje podstępnie nakłoniony do kliknięcia złośliwego linku lub ściągnięcia zainfekowanego pliku.
Usuwanie wirusów ze strony - samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Usuwanie wirusów ze strony www to nie lada wyzwanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i specjalistycznych narzędzi. Podejmując się tego zadania samodzielnie, można nie zniwelować wszystkich zagrożeń, przypadkowo uszkodzić stronę i usunąć istotne dane. Zlecając walkę z wirusami specjalistom, ma się pewność, że wszystkie działania zostaną przeprowadzone profesjonalnie, a zagrożenie zostanie w pełni wyeliminowane. Eksperci wiedzą, jak szybko i skutecznie zniwelować złośliwe oprogramowania i zabezpieczyć witrynę przed przyszłymi atakami. Dysponują oni zaawansowanymi narzędziami pozwalającymi na sprawne wykrycie i usunięcie różnego rodzaju zagrożeń.
Jakie działania podjąć po usunięciu wirusów?
Po usunięciu wirusów ze strony, należy podjąć następujące działania w celu zabezpieczenia witryny przed przyszłymi zagrożeniami:
- aktualizacja oprogramowania - regularne aktualizowanie oprogramowania używanego na stronie, w tym systemu operacyjnego, serwera czy baz danych, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa witryny.
- uwierzytelnianie - ważne jest, aby chronić dostęp do panelu administracyjnego i innych istotnych części witryny, stosując dwuskładnikową autoryzację.
- Certyfikat SSL - warto zainwestować w certyfikat SSL, który gwarantuje szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy stroną www a przeglądarką użytkownika.
- Usunięcie zbędnych wtyczek i szablonów - jeśli niektóre wtyczki są rzadko używane - należy je odinstalować. Zbędne szablony również warto usunąć. Ważne, aby zminimalizować ryzyko, gdzie tylko się da, aby nie ułatwiać zadania hakerom
- Zmiana haseł - po usunięciu wirusa warto zmienić hasła do wszystkich kont powiązanych ze stroną, aby wzmocnić bezpieczeństwo witryny. Ważne, aby hasła były silne i unikalne. Powinny składać się z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych, aby ich złamanie było trudne dla cyberprzestępców.
- Zmiana loginu administratora - po usunięciu wirusa warto zmienić nie tylko hasło, ale również login administratora. To utrudni hakerom uzyskanie dostępu do panelu zarządzania stroną.
- System antyspamowy - codziennie na skrzynki mailowe trafiają liczne wiadomości reklamowe. Części z nich może zawierać ukryte wirusy. System antyspamowy stanowi skuteczną metodę ochrony strony www. Działa automatycznie, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego usuwania poszczególnych wiadomości.
Wykorzystując powyższe wskazówki, można skutecznie chronić witrynę przed przyszłymi atakami cyberprzestępców, którzy wykorzystują coraz bardziej zaawansowane techniki, aby obejść zabezpieczenia stron www.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.