Kliknij obserwuj Lubartów24 na Google Wiadomości
Z czego składa się nowoczesny zestaw zasilania awaryjnego?
Zasilacz awaryjny UPS
Jednym z popularniejszych rozwiązań jest zasilacz awaryjny typu UPS (Uninterruptible Power Supply). To nie duże, kompaktowe urządzenie z wbudowanym akumulatorem, które dostarcza energię elektryczną do podłączonych urządzeń w przypadku awarii. Jak? Akumulator magazynuje prąd pobierany z sieci. W momencie gdy następuje jego zanik, zasilacz UPS pobiera energię zgromadzoną w akumulatorze i zapewnia zasilanie awaryjne. Eliminuje tym samym ryzyko utraty danych, uszkodzenia sprzętu oraz zapewnia ciągłość pracy inteligentnych urządzeń w domu przez pewien czas.
Główne cechy:
-
Automatyczne przełączanie na zasilanie z akumulatora np. AGM w przypadku awarii prądu.
-
Funkcja AVR, czyli regulacja napięcia pochodzącego z sieci do akceptowalnych dla urządzeń elektronicznych parametrów.
-
Czas pracy na akumulatorze przy określonym obciążeniu. Zazwyczaj urządzenia przy maksymalnym obciążeniu pozwalają podtrzymać zasilanie przez kilka minut.
-
Ekologiczna funkcja automatycznego oszczędzania energii.
-
Pełny pakiet zabezpieczeń m.in. przed zbyt niskim/wysokim napięciem, zwarciem, przeciążeniem.
-
Dwa gniazda zasilania o napięciu 230V do podłączenia dwóch urządzeń.
Zastosowanie: Zasilacze awaryjne typu UPS są idealne do zasilania urządzeń takich jak m.in. serwery domowe, centrale alarmowe, routery, kamery monitoringu oraz inne kluczowe elementy systemu inteligentnego domu.
Generator prądotwórczy
Generator prądotwórczy to drugie obok zasilacza UPS popularne źródło dostarczania energii elektrycznej w przypadku przerwy w dostawie prądu. Jest zazwyczaj większym urządzeniem, które może zasilać cały dom przez dłuższy czas. Jego działanie polega na przekształcaniu energii mechanicznej na energię elektryczną.
Główne cechy:
-
Moc (waga): Generator prądotwórczy jest oceniany pod względem mocy mierzonej w watach (W) lub kilowatach (kW). Moc zależy od jego wielkości i konstrukcji, co wpływa również na wagę urządzenia.
-
Rodzaj paliwa: Może działać na różne rodzaje paliw, jak m.in. benzyna, olej napędowy, czy gaz (LPG lub gaz ziemny). Wybór rodzaju paliwa wpływa na koszty eksploatacji generatora.
-
Silnik: Może być wyposażony w bezawaryjny, oszczędny czterosuwowy silnik chłodzony powietrzem o maksymalnej mocy 3KM lub 7KM.
-
Pojemność zbiornika paliwa: Zbiornik paliwa generatora określa czas przez jaki urządzenie będzie mogło działać bez przerwy. Im większa pojemność zbiornika, tym dłuższy czas pracy.
-
Poziom hałasu: Agregat prądotwórczy może generować znaczny hałas podczas pracy. W warunkach domowych warto zaopatrzyć się w model z tłumikiem, który zapewni cichą pracę urządzenia.
-
Mobilność: Generatory mogą być przenośne (na przykład na kółkach) lub stacjonarne. W warunkach domowych lepiej sprawdzi się mobilny, nieduży model.
Co należy zrobić przed wyborem odpowiedniego systemu zasilania awaryjnego?
Potrzeby energetyczne domu
Przed zakupem systemu zasilania awaryjnego należy dokładnie określić, które urządzenia w domu są kluczowe do zasilania podczas przerw w dostawie energii.
Przykładowo posiadamy:
-
Systemy monitoringu i bezpieczeństwa (m.in. kamery monitoringu, systemy alarmowe, czujniki ruchu).
-
Sprzęt kuchenny (m.in. lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa).
-
Komunikacja (m.in. router, modem, telefony komórkowe i stacjonarne).
-
Inne kluczowe urządzenia (m.in. komputery i serwery domowe, ładowarki dla elektronicznych urządzeń mobilnych, systemy ogrzewania i klimatyzacji).
Określenie mocy urządzeń
Następnie należy obliczyć i zsumować moc jaką pobierają urządzenia. Ułatwi to dobór odpowiednich parametrów zasilania awaryjnego do naszych indywidualnych potrzeb.
Przykładowo:
-
Router WiFi: około 10-20W
-
Monitor: od 30 do 50W
-
Konsola do gier: od 150 do 200W
-
Komputer biurowy: od 250 do 300W
-
Profesjonalna stacja robocza: od 300 do 400W
-
Komputer gamingowy: od 300 do 600W
-
Serwer: od 400 do 1000W
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.