Z bezprzewodowego dostępu do sieci można cieszyć się od stosunkowo niedawna. Popularność takiego sposobu dostępu do internetu jest jednak tak ogromna, że słowo "Wi-Fi" niemal stało się jego synonimem. Choć jednak niemal wszyscy z niego korzystają, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak działa. Co warto wiedzieć?
Kliknij obserwuj Lubartów24 na Google Wiadomości
Pierwsze próby stworzenia technologii pozwalającej na korzystanie z sieci bez kabla są tak stare, jak ona sama. Prace zmierzające w tym kierunku były prowadzone już w latach 70. Jak jednak można przekonać się, naukowcom z całego świata nie było łatwo. Dość powiedzieć, że internet bezprzewodowy w obecnej formie został uruchomiony dopiero dwie dekady później.
Najstarsze łącza niespecjalnie nadawały się do użytku konsumenckiego. Pierwszy standard Wi-Fi o nazwie 802.11 cechowała przepustowość na poziomie zaledwie 2 Mb/s. Dla naukowców i firm technologicznych taka przepustowość sieci bezprzewodowej nie stanowiła jednak powodu do rezygnacji z dalszych prac. Dzięki temu wystarczyło zaledwie kilkanaście kolejnych lat, by Wi-Fi się upowszechniło.
Nad rozwojem obiecującej technologii pracowali inżynierowie firm zrzeszonych w WECA - Wireless Ethernet Compatibility Alliance. Pod tą nazwą stowarzyszenie istniało bardzo krótko, bo tylko trzy lata. Już w 2002 roku zmieniło nazwę na obowiązującą do dziś Wi-Fi Alliance. Niezmiennie od końca XX wieku jest ono odpowiedzialne za zatwierdzanie kolejnych standardów (czyli generacji) internetu bezprzewodowego. Obecnie najnowszy to 802.11ax, znany też jako Wi-Fi 6.
Skoro obecna generacja internetu bezprzewodowego jest już szóstą, warto odpowiedzieć na pytanie, jak i kiedy przyjmowały się poprzednie iteracje Wi-Fi. Za pierwszą, która zdobyła popularność, należy uznać wersję czwartą. Zaprezentowana w 2009 roku pozwalała na transfer danych na poziomie 450 Mb/s, a więc wystarczającym już do komfortowego użytkowania. W kolejnych latach dalszy rozwój technologii i rewolucja mobilna przyczyniły się do upowszechnienia Wi-Fi.
Dziś dostęp do internetu bezprzewodowego ma już ponad 20 mld urządzeń. Naukowcy z całego świata nieustannie zastanawiają się, jak przyspieszyć internet bezprzewodowy. Owocem ich starań w najbliższych latach będzie Wi-Fi 7, które zastąpi zatwierdzoną w 2019 roku szóstą generację. Pierwsze urządzenia zdolne do obsługi najnowszej generacji internetu bezprzewodowego pojawią się najpewniej około 2025 roku.
Pojęcia związane z internetem bezprzewodowym często bywają mylone, co wynika z podobieństw w użytkowaniu popularnych technologii. Do zrozumienia tego, czym się od siebie różnią, potrzebna jest m.in. odpowiedź na pytanie, jak działa bezprzewodowy router Wi-Fi stojący w domu. Czy w ogóle można go tak nazwać? W praktyce nie, ponieważ jest to przyłącze kablowe. To właśnie ono transmituje sygnał przekazywany poprzez infrastrukturę operatora, dopiero później drogą radiową dociera do smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów, konsol itd.
Domowe Wi-Fi jest więc bezprzewodowe w tym sensie, że umożliwia połączenie z internetem bez konieczności podpinania sprzętu elektronicznego do modemu kablem Ethernet. Sam sygnał dociera do routera za pośrednictwem transmisji kablowej lub światłowodu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokich prędkości transferu danych. O tym, jak szybko może działać taka sieć, najlepiej przekonać się na przykładzie oferty Play. Dostępne w jej ramach pakiety pozwalają bez zacięć oglądać filmy i grać w najwyższych rozdzielczościach oraz błyskawicznie pobierać duże pliki.
Skoro Wi-Fi to sieć tylko częściowo bezprzewodowa, jak działa internet mobilny, czyli ten, z którego korzysta się, gdy np. smartfon nie łączy się z żadnym routerem? W tym przypadku transmisja danych odbywa się wyłącznie poprzez fale radiowe. Rozchodzą się one w powietrzu, przekazywane z jednego nadajnika do kolejnego. Dzięki temu sygnał jest dostępny na dużym obszarze. Niestety, cechuje go też podatność na zakłócenia spowodowane np. przez burzę. Do odbioru transmisji GSM można, ale nie trzeba używać żadnego zewnętrznego urządzenia, a jedynie karty SIM.
Z sieci można korzystać też za pomocą sprzętu łączącego w sobie możliwości obu technologii. Jak działa taki przenośny router Wi-Fi? Odbiera sygnał z nadajników operatora telefonii komórkowej, a następnie przekazuje do połączonych z nim sprzętów. Pod tym względem działa jak router Wi-Fi w telefonie, z tą różnicą, że użytkownik nie zużywa paczki danych przypisanych do danej taryfy na kartę lub abonamentowej. Zamiast tego używa osobnego pakietu gigabajtów.
Wiedza na temat tego, co to jest internet mobilny i czym się różni od Wi-Fi, ułatwia wybór oferty. Pierwsza kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, to limity transferu danych. W przeciwieństwie do sieci mobilnej przyłącze Wi-Fi często nie podlega takim ograniczeniom. Dzięki temu osoby, które chcą bez przeszkód pracować zdalnie i oddawać się rozrywce, nie muszą martwić się o to, że jeszcze przed końcem okresu rozliczeniowego utracą dostęp do sieci na pewien czas.
Na działanie Wi-Fi wpływ ma też urządzenie odbierające sygnał operatora. Jaki internet bezprzewodowy do domu wybrać, by transfer danych odbywał się szybko i bez zakłóceń? Najlepiej z routerem obsługującym oba pasma - wolniejsze, ale o większym zasięgu na częstotliwości 2,4 GHz i szybsze, optymalne do gier i streamingu w 4K o wartości 5 GHz. Pozwala to na automatyczne przełączanie urządzeń w zależności od tego, ile z nich w danym momencie korzysta z danego pasma.
Równie ważna jest generacja technologii. Dzięki niej udało się wyeliminować to, co jeszcze spowalnia internet bezprzewodowy. Najnowsze Wi-Fi 6 daje możliwość podzielenia podłączonych urządzeń nawet na osiem kanałów. Doskonałym udogodnieniem, o którym warto też wiedzieć, jest możliwość wykonywania połączeń, nawet gdy brakuje zasięgu z nadajników operatorów komórkowych. Jak włączyć Wi-Fi Calling? W Play wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach aplikacji Telefon.
Praca przy zbiorze jabłek i suszeniu owoców. Miejsce pracy w okolicy Lubartowa. Szczegóły pod numerem telefonu 605402405.
Chcesz odświeżyć elewacje, wyczyścić kostkę lub poprawić wydajność paneli fotowoltaicznych czy solarów? Zapraszamy do nas! Zajmujemy się myciem wysokociśnieniowym z pomocą...
Usługa transportowa hds - o wysięgu do 11m i udżwigu od 5 ton do 1100 na maksymalnym wysięgu , możliwość przewozu długich elementów - hds za kabiną , wymiary skrzyni 7,20/2,50 o...
Zatrudnię brukarza z doświadczeniem lub do przyuczenia. Mile widziane prawo jazdy Kat. B. Więcej informacji udzielę telefonicznie.
Copyright © 2024 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52
Dodawaj swoje teksty, zdjęcia i zapowiedzi wydarzeń. Dziel się swoimi informacjami i zgłaszaj nam tematy warte opisania.
Aby dodać ogłoszenie drobne wypełnij ten formularz