Zapisz się do newslettera
Czym tak właściwie jest porzucenie pracy?
Porzucenie pracy przez pracownika oznacza, że bez uzasadnienia oraz na stałe zaprzestał on wykonywania swoich obowiązków służbowych. Porzucenie pracy wcale nie oznacza automatycznego rozwiązania umowy. Pracodawca, który chce rozstać się z takim pracownikiem, nadal musi wypowiedzieć mu umowę w sposób formalny, zgodnie z zasadami zakończenia stosunku pracy.
W dzisiejszych czasach prawo jest w stosunku do pracowników o wiele bardziej łaskawe. Do roku 1996 porzucenie pracy wiązało się z natychmiastowym ustaniem stosunku pracy.
Jakie konsekwencje grożą za porzucenie pracy?
Chcesz z dnia na dzień rozstać się ze swoim pracodawcą i rozważasz zaprzestanie wykonywania swoich obowiązków? Zobacz czym grozi porzucenie pracy przez pracownika.
Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że to pracodawca decyduje o tym, jakie konsekwencje wyciągnie w stosunku do pracownika, który porzucił pracę. Może między innymi zwolnić go dyscyplinarnie. Jeśli pracownik nagle zaprzestał wykonywania swoich obowiązków służbowych, stanowi to jedną z przesłanek do rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana oczywiście z winy pracownika. Informacja o porzuceniu pracy ponadto zostanie wpisana do świadectwa pracy, gdzie będzie widoczna już zawsze. Osoby porzucające pracę nie mogą również ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Nie przysługują im także dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy.
Porzucenie pracy a wynagrodzenie
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na https://aleo.com/pl/blog/, pracownik, który porzucił pracę, traci część wynagrodzenia - jego pensja zostanie obniżona o wszystkie dni, w których nie wykonywał swoich obowiązków służbowych. Obniżone wynagrodzenie to nie jedyne finansowe konsekwencje, z jakimi musi liczyć się osoba rzucająca pracę. Pracodawca może również zażądać od pracownika odszkodowania za straty związane z jego nieobecnością w pracy.
Czy osoba porzucająca pracę traci wszystkie prawa pracownicze?
Jak można przeczytać na stronie https://aleo.com/pl/, porzucenie pracy nie oznacza automatycznie utraty wszystkich praw pracowniczych. Jednak okres, w którym pracownik nie wykonywał pracy, nie będzie wliczał się do jego emerytury.
Pracownik ma również prawo do otrzymania świadectwa pracy, nawet jeśli został zwolniony dyscyplinarnie. Niemniej jednak, w dokumencie tym na pewno znajdzie się stosowna adnotacja, która w przyszłości możesz zmniejszać szanse na znalezienie zatrudnienia.
Po rzuceniu pracy pracownik, który nie wykorzystał całości urlopu, powinien otrzymać od pracodawcy ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopowe oraz należne mu wynagrodzenie za wszystkie przepracowane dni.
Artykuł sponsorowany
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.