Zacznij od krzesła lub fotela
Aby krzesło lub fotel biurowy było ergonomiczne, musi spełniać kilka ważnych warunków. Niezbędna jest możliwość regulacji wysokości siedziska, tak aby użytkownik mógł ustawić swoje stopy na podłodze, a kolana w ten pozycji były zgięte pod kątem prostym.
Po drugie, oparcie powinno mieć regulowany kąt nachylenia (zazwyczaj jest to 100-110 stopni) oraz możliwość regulacji wysokości, aby zapewnić optymalne podparcie dla dolnej części pleców.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wygodne siedzisko. Oczywiście musi być ono wygodne, jednak warto pamiętać, że nie może być zbyt miękkie. Miękkie siedziska są dobrym wyborem do relaksu, ale przy długim siedzeniu jak ma to miejsce w pracy, mogą powodować dolegliwości związane z kręgosłupem.
Zaleca się, aby powierzchnia siedziska była płaska i miała odpowiednią szerokość i głębokość. Odpowiednią, to znaczy taką, że osoba siedząca może wsunąć pośladki na tyle daleko, by kolana pozostawały zgięte, a stopy dotykały podłoża, tymczasem plecy ściśle przylegały do oparcia.
Fotele i krzesła biurowe muszą posiadać również podłokietniki, które umożliwiają wsparcie przedramion i odciążenie mięśni szyi oraz ramion.
Stabilna konstrukcja to kolejny ważny element, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze krzesła. Powinno być ono stabilne i wykonane z trwałych, łatwych do utrzymania w czystości materiałów.
Dopasuj biurko
Wysokość biurka to ważny czynnik, który wpływa na ergonomię pracy. Biurko musi być odpowiednio wysokie, tak aby umożliwić użytkownikowi utrzymanie naturalnej pozycji ciała. Przyjmuje się, że idealna wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu osoby przy nim pracującej: zazwyczaj blat powinien znajdować się na wysokości od 72 do 76 centymetrów.
Biurko musi mieć wystarczającą przestrzeń roboczą, która pozwoli na swobodne wykonywanie zadań. Dobrze jest wybierać biurka z solidnych, dobrze się prezentujących i łatwych w konserwacji materiałów.
Warto pamiętać, że wiele modeli biurek oferuje możliwość regulacji wysokości, co pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla niektórych osób przydatnym dodatkiem może być możliwość regulacji kąta nachylenia blatu.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się biurka umożliwiające stanie w czasie pracy: dobrze jest wybrać takie rozwiązanie, które ma płynną regulację i łatwo manewrować wysokością jego blatu, by w razie potrzeby móc także szybko powrócić do pracy w pozycji siedzącej.
Zadbaj o dodatkowe meble
Meble biurowe to w końcu nie tylko biurka i fotele, ale również kontenerki, półki, szafki na dokumenty i inne rozwiązania usprawniające przechowywanie. W zależności od specyfiki Twojej pracy, możesz potrzebować różnorodnych dodatkowych mebli. Zastanów się, jak wiele miejsca do przechowywania potrzebujesz: sprawdzona firma wyposażeniowa z pewnością doradzi, jakie meble z jej oferty będą idealnie pasować do posiadanych przez Ciebie biurka i krzesła.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.