Ćwiczenia terenowe w Tatrach

203 osoby na stronie
reklama Lubartów 1745oferta
20:00 · 12 czerwca 2015 przez Weronika Demucha, Iga Topyła

Ćwiczenia terenowe w Tatrach

W dniach 22 – 27.05 uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczestniczyli w ćwiczeniach terenowych w Tatrach. Wyjazd ten odbył się m. in. dzięki objęciu klas z rozszerzeniem z biologii i geografii honorowym patronatem TOPR-u.

reklama Lubartów
oferta reklamowa
oferta reklamowa

udostępnij:      

Uczestnikami wycieczki byli uczniowie z klas Ic, Ia, IIe, IIh oraz IIa, wśród nich członkowie SKKT „AZYMUT”. Głównym organizatorem ćwiczeń terenowych w Tatrach od kilku lat jest nauczycielka geografii w II LO – Katarzyna Płaszczewska. Przewodnikami po szlakach górskich byli: Michał Ślusarczyk, Jakub Hornowski oraz Michał Trzebunia.

Pierwszy dzień upłynął nam na zwiedzaniu Doliny Kościeliskiej. Poznaliśmy jej budowę geologiczną oraz ciekawostki dotyczące życia górali. Zapoznaliśmy się ze zjawiskami krasowymi, które naocznie mogliśmy obserwować. Po przejściu przez jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę, co dla niejednego z nas było nie lada wyzwaniem, udaliśmy się nad Smreczyński Staw.

Następnego dnia wybraliśmy się do Doliny Pięciu Stawów, a stamtąd przez Świstówkę nad Morskie Oko. Pan Jakub Hornowski przedstawił nam akumulacyjną i erozyjną działalność lodowców. Podczas tej wędrówki wielu z nas pokonało lęk na niebezpiecznych szlakach.

Trzeciego dnia podzieliliśmy się na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Ci, którzy czuli się na siłach i wybrali grupę rozszerzoną, zdobyli Giewont, Kopę Kondracką i Kasprowy Wierch. W drodze podziwialiśmy przepiękne widoki, a przewodnik bardzo ciekawie opowiadał nam historie oraz przedstawiał budowę geologiczną gór. Kiedy po kilku godzinach marszu po ścieżkach z kamieni i wspinaniu się po łańcuchach dotarliśmy na szczyt Giewontu, wszyscy byli bardzo zadowoleni, chodź zmęczeni. Na Kasprowym Wierchu w Obserwatorium Meteorologicznym pan Michał Trzebunia wygłosił pogadankę na temat "Zjawiska meteorologiczne w górach" oraz zapoznał nas z przyrządami meteorologicznymi. Grupa podstawowa spokojnym marszem podeszła pod Giewont i przez Halę Kondratową dotarła do Kuźnic.

Kolejnego dnia część z nas po ponownym podziale na grupy udała się na Czerwone Wierchy, a część nad Czarny Staw Gąsienicowy. Zmarznięci i przemoczeni po drodze powrotnej chętnie skorzystaliśmy z basenów termalnych w zakopiańskim Aqua Parku.

Ostatniego dnia mieliśmy możliwość zwiedzania siedziby Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, zapoznania się ze sprzętem medycznym i lawinowym potrzebnym w górach. Wysłuchaliśmy wykładu poruszającego tematy: "Powstanie TOPR-u" oraz "Wypadki w górach".

Pomimo wielu trudów związanych z wędrówką i warunkami pogodowymi, daliśmy radę i czerpaliśmy z górskich wędrówek wiele satysfakcji. Ta wycieczka w Tatry pozostanie niezapomniana dla wielu z nas i jesteśmy pewni, że każdy z nas czeka już na następną okazję, aby wziąć udział w kolejnym wyjeździe.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.

Zdjęcia 12

udostępnij:      

autor / dodał:
Weronika Demucha, Iga Topyła

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Dam pracę / zlecenie

Magazynier - operator wózka wi

As-Babuni" sp. z o.o. w Niemcach ul. Różana 37 poszukuje pracownika na stanowisko: Magazynier - operator wózka widłowego Do obowiązków osoby zatrudnionej na powyższym stanowisku...

Dam pracę / zlecenie

Sprzedawca sklep spożywczy

Zatrudnię pracownika do sklepu spożywczego w Lubartowie na stanowisko kasjer-sprzedawca wraz z obsługą stoiska mięsno-wędliniarskiego. Praca 3-4 dni w tygodniu, bądź w weekendy, lub na...

Dam pracę / zlecenie

Operator wózka widłowego STENA

Miejsce pracy: Stena Recycling Ceramiczna 6 Lubartów Twój zakres obowiązków -obsługa i kontrola stanu technicznego urządzenia oraz kontrola zużycia paliwa -załadunek i rozładunek...

Oferuję usługi

Glazurnictwo Remonty

Oferuję usługi Łazienki kompleksowo od A do Z przeróbki hydrauliczne elektryczny biały montaż Glazura terakota gres mozaika cegła dekoracyjna Układanie paneli listwy... cena: 123 zł

Polak, Węgier, dwa bratanki...

14 zdjęć Polak, Węgier, dwa bratanki...

0 12:12 · 25 czerwca 2022SZKOLNE WIEŚCI
MOSiR Lubartów zakończył sezon

8 zdjęć MOSiR Lubartów zakończył sezon

0 06:50 · 25 czerwca 2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w II LO

30 zdjęć Uroczyste zakończenie roku szkolnego w II LO

0 06:25 · 25 czerwca 2022SZKOLNE WIEŚCI
Radny wyrzucony z klubu

Radny wyrzucony z klubu

0 18:08 · 24 czerwca 2022
Piłkarska współpraca z powiatem

5 zdjęć Piłkarska współpraca z powiatem

0 12:24 · 24 czerwca 2022

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl
Strona wygenerowana w 0.109 sek. (24)