Jeśli cenisz lokalne informacje - skomentuj i udostępnij
Organizatorem konferencji było Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Europejski Dom Spotkań - Fundacja „Nowy Staw”. W spotkaniu, oprócz Krzysztofa Babisza - Kuratora Oświaty w Lublinie, gośćmi – prelegentami byli:
- Prof. Lena Kolarska Bobińska – Poseł do Parlamentu Europejskiego
- Henryka Strojnowska – Wicewojewoda Lubelski
- Krzysztof Pawlos – Pełnomocnik wojewody ds. Prezydencji Polski w Unii Europejskiej
- Anna Moskwa – Wiceprezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji „Nowy Staw”
Uczestnikami konferencji była wraz z opiekunami młodzież, która działa w Szkolnych Klubach Europejskich oraz przedstawiciele klas o profilu europejskim z naszego województwa. My też tam byliśmy. Pod opieką pani Anny Włochowicz w spotkaniu uczestniczyła ośmioosobowa delegacja członków klubu EuroGim z Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie. Jako jedyna szkoła w województwie zostaliśmy zaproszeni do zaprezentowania działalności Klubu, było to dla nas szczególne wyróżnienie. Sala wypełniona była po brzegi. Na początku spotkania wysłuchaliśmy wystąpień gości, którzy zachęcali nas do angażowania się w sprawy UE, korzystania z możliwości i propozycji, jakie oferuje nam Unia, np. działalność w wolontariacie. Szczególną uwagę goście zwrócili na niską frekwencję Polaków w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Babisz, Kurator Oświaty w Lublinie, podkreślił, „że edukację europejską można prowadzić w różnych formach i na różnych poziomach edukacyjnych: w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Nie można z niej zrezygnować, ponieważ realizacja edukacji europejskiej wymagana jest w podstawach programowych, a najlepszą i najbardziej atrakcyjną formą jej prowadzenia jest założenie Szkolnego Klubu Europejskiego”.
W drugiej części spotkania, pan Andrzej Skórski dyrektor RCIE w Lublinie w formie prezentacji omówił cele i zadania, jakie realizują klubu europejskie. Następnie nasze uczennice – Weronika Filipowicz i Agata Janek przedstawiły przygotowaną samodzielnie prezentację multimedialną dotyczącą historii i działalności klubu europejskiego. Nie obyło się bez licznych pochwał na temat naszych dokonań. Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Spotkanie to pokazało nam, jak ważna jest edukacja na temat Unii Europejskiej nie tylko w środowisku szkolnym, ale również poza nim.
Info:
Katarzyna Danił – uczennica kl. IIf
Agnieszka Matera – uczennica kl. IIIf
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.