Kliknij obserwuj Lubartów24 na Google Wiadomości
Wójt Gminy Lubartów w swoim zawiadomieniu z 3 grudnia br. poinformował, że w toku postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu przetwarzania i zbierania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w gminie Lubartów przez Stena Recycling Sp. z o.o., wpłynęły wymagane przepisami uzgodnienia i opinia:
- Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie z dnia 14 listopada 2024 r.,
- Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie z dnia 18 września 2023 r.,
- Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 21 listopada 2022 r.
w których ww. organy uzgodniły planowane przedsięwzięcie i określiły warunki jego realizacji.
ZOBACZ » Inwestor w zderzeniu z przeciwnikami zakładu. Gorąca debata w Annoborze
W powyższej sprawie istnieje możliwość składania uwag i wniosków w siedzibie Urzędu Gminy Lubartów przy ul. Lubelskiej 18A, 21-100 Lubartów, gdzie można też zapoznać się z aktami sprawy.
Wójt wyda decyzję negatywną?
ZOBACZ » Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza poparta przez radnych
- Czekamy w tej chwili na opinię RDOŚu. [...] Nie wiemy, czy rzeczywiście ta opinia do nas wpłynie już teraz, czy to będzie po prostu kolejny termin wyznaczony. Co do mojej decyzji w przypadku gdyby opinia RDOŚ była pozytywna dla zakładu Stena... tak jak wcześniej z Państwem rozmawiałem [...] moja decyzja będzie negatywna. Mam prawo tą decyzję swoją wydać. - mówił Wójt Jarosław Budka na spotkaniu z mieszkańcami gminy w lipcu br.
ZOBACZ » Nie chcą zakładu przetwarzania odpadów w swoim sąsiedztwie - komitet protestacyjny spotkał się z mieszkańcami
Negatywna decyzja wójta nie zamknie inwestorowi drogi do zrealizowania inwestycji jeśli ten złoży odwołanie. Inwestor, który poniesie straty w wyniku błędnej lub bezpodstawnie negatywnej decyzji, może dochodzić też odszkodowania od gminy na drodze cywilnoprawnej.
Protesty mieszkańców to za mało?
Negatywna decyzja wydana jedynie na podstawie sprzeciwu mieszkańców najprawdopodobniej zostanie uchylona.
...sprzeciw społeczności lokalnej w stosunku do inwestycji nie może być podstawą do wydania decyzji odmownej. Ma to związek z charakterem decyzji środowiskowej i celami, dla których jest ona wydawana. Przepisy nakazują zapewnienie udziału społeczeństwa w postępowaniu i wzięcia pod uwagę wyników postępowania z udziałem społeczeństwa, natomiast nie nakładają obowiązku uzyskania społecznej akceptacji dla przedsięwzięcia. Innymi słowy, żaden przepis ustawy ooś nie uzależnia wydania pozytywnej dla inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, czy też wcześniej stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko od zgody czy akceptacji, bądź braku sprzeciwu społeczności lokalnej czy strony postępowania. - czytamy w jednej z decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z marca 2022 roku.
Ostateczny los zakładu zależeć będzie najprawdopodobniej od tego, czy organy odwoławcze zdecydują się przychylić do argumentów społeczności lokalnej, czy też uznają, że wiążące są formalne opinie instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska i gospodarkę wodną.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.
Dzięki Twojemu wsparciu Lubartów24 może być jeszcze lepszy! Komentuj, dziel się artykułami i pomagaj nam dotrzeć do większej liczby mieszkańców. lubartow24.pl/kontakt/