1 września 2024 roku podczas dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych w Kocku wyróżniono rolników z terenu naszego powiatu.
Kliknij obserwuj Lubartów24 na Google Wiadomości
Rolnicy wytypowani przez poszczególne samorządy zostali uroczyście nagrodzeni na dożynkowej imprezie, którą zorganizował wspólnie samorząd powiatu i gminy Kock.
Państwo Renata i Ernest Wałach od 7 lat mieszkają we wsi Dębiny. Prowadzą wraz z dziećmi - przy wsparciu taty rodzinne gospodarstwo ukierunkowane na bydło mleczne. Stado liczy 160 sztuk, z czego 80 to krowy mleczne.
Specjalizują się produkcją mleka wysokiej jakości. Tegoroczni laureaci gali "czterysto - tysięczników" Ryckiej Spółdzielni Mleczarskiej, odstawiając w roku ubiegłym 660 tys. litrów mleka. Podstawowe pasze w gospodarstwie uzyskują z racjonalnie użytkowanych gruntów ornych (przeważa uprawa kukurydzy) oraz użytków zielonych. Łącznie uprawiają 75 ha ziemi, w tym 35 ha własnych. Państwo Renata i Ernest Wałach chętnie podejmują współprace z Urzędem Gminy i są zaangażowani w lokalne życie społeczne.
Pan Arkadiusz Pożarowszczyk mieszka od urodzenia w gminie Firlej w miejscowości Sułoszyn, gdzie od 2021 roku prowadzi gospodarstwo ekologiczne, odziedziczone od rodziców. Jest Radnym Gminy Firlej.
Gospodaruje na powierzchni 25 hektarów, gdzie zajmuje się produkcją roślinną. Podstawę produkcji stanowią zboża i ekologiczne warzywa, głównie por, dynia, papryka i kapusta.
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego pan Arkadiusz gościł u Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wolnym czasie lubi majsterkować.
Agnieszka i Wojtek Szymczak mieszkają w Przytocznie, w gminie Jeziorzany. Mają troje dzieci Dawida, Michała i Malwinę. Obydwoje są absolwentami Akademii Podlaskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Prowadzą oni gospodarstwo rolne, które 10 lat temu przejęli od rodziców Pani Agnieszki - Państwa Wójtowiczów, sukcesywnie je powiększając oraz modernizując i obecnie gospodarują na 45 ha. Zajmują się głównie uprawą kukurydzy i zboża. Współpracują także lokalnymi rolnikami skupując od nich słomę.
Praca w gospodarstwie rolnym wymaga ogromnej siły i wytrwałości i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Nie ma określonych ram czasowych, często to praca 7 dni w tygodniu. Bycie rolnikiem to ciężki zawód, ale najważniejsze jest zamiłowanie do tego co się robi. Dla Państwa Szymczak prowadzenie gospodarstwa rolnego to świadomy wybór sposobu na życie, ale przede wszystkim pasja - podkreślają i zarażają nią swoje dzieci, z których najstarszy 11 letni Dawid już deklaruje, że będzie rolnikiem. Agnieszka bardzo lubi kwiaty i ogród, a Wojtek interesuje się motoryzacją.
Pani Anna Siwek wraz z mężem Rafałem oraz dziećmi Beatą i Pawłem prowadzi gospodarstwo rolne w Kierzkówce. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli krów białogrzbietych oraz produkcji mleka wysokiej jakości. Obecnie posiadają 9 krów w rasie i 5 sztuk "młodzieży".
Państwo Siwek są jednymi z 15 hodowców bydła Białogrzbietego na Lubelszczyźnie, z kolei w całej Polsce jest ich zaledwie 110.
Gospodarstwo rolne Państwa Siwek od 2019 roku bierze udział w "Programie Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt w Polsce", którym rasa bydła białogrzbietego została objęta w 2003 r. Prace nad odtworzeniem i zachowaniem zasobów genetycznych rasy prowadzi Katedra Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pod kierownictwem prof. Zygmunta Litwińczuka, gdzie prowadzone są również księgi hodowlane rasy.
Pani Anna wraz z córkami należą do Polskiego Związku Hodowców Bydła Białogrzbietego, który zrzesza już ok. 140 hodowców i sympatyków rasy. Państwo Siwek biorą czynny udział w wystawach, dzięki którym podczas tegorocznej II Wystawy Krajowej Bydła Białogrzbietego w Ułężu krowa zdobyła tytuł Wiceczempiona w kategorii krowy rasy białogrzbietej w I laktacji, co pozwoliło jej na wzięcie udziału w 36 Wystawie zwierząt hodowlanych, maszyn i urządzeń rolniczych w Sitnie. Łączna powierzchnia użytkowanych gruntów w gospodarstwie wynosi około 13 ha, zlokalizowane są na obszarze dwóch gmin tj.: Gminy Kamionka oraz Gminy Michów.
Państwo Małgorzata i Tomasz Witkowie prowadzą gospodarstwo rolne w Talczynie o powierzchni 90 ha, w tym 40 ha gruntów dzierżawionych. Kierunek produkcji to hodowla trzody chlewnej w ilości 1.000 sztuk tucznika rocznie w cyklu otwartym oraz uprawy polowe z dominacją zbóż i kukurydzy. Gospodarstwo współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Korzysta z funduszy unijnych na rozwój gospodarstwa. Starostowie są szczęśliwymi rodzicami dwóch córek. Gospodarstwo ciągle się rozwija wdrażając nowe technologie w produkcji trzody chlewnej i upraw.
Pan Dariusz Borzęcki zamieszkały w Nowodworze - Piaski w gminie Lubartów gospodarstwo rolne prowadzi od 2009 r. Powierzchnia gospodarstwa zajmuje obecnie 80 ha gruntów. Głównymi kierunkami działalności rolnej pana Dariusza jest hodowla bydła mlecznego oraz produkcja roślinna dostosowana pod produkcję zwierzęcą. Produkowane w gospodarstwie mleko dostarczane jest do Spółdzielni Mleczarskiej Ryki.
Pan Dariusz Borzęcki dba o wysoki standard produkcji m.in. poprzez inwestycję w nowoczesną technologię i sprzęt rolniczy. W celu nieustannego rozwoju gospodarstwa współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ewa i Sławomir Włodarczykowie od ponad 30 lat prowadzą 50 hektarowe gospodarstwo rolne w Gołębiu w gminie Michów. Zajmują się uprawą zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta i kukurydzy, również hodowlą bydła mlecznego około 50 szt. i około 30 szt. krów dojnych, w tym krów staropolskiej rasy białogrzbietowej. Systematycznie powiększają i modernizują swoje gospodarstwo.
Sławomir Włodarczyk jest członkiem Zarządu Polskiego Związku Hodowców Bydła Białogrzbietowego. Hodowca z krowami i jałowicami tej rasy bierze udział w wystawach zwierząt hodowlanych w Sitnie, w Ułężu, w Rudawce Rymanowskiej i w Poznaniu. Wielokrotnie zwierzęta zdobywały czempiona i v-ce czempiona w kategorii bydło. Gospodarz po raz kolejny na Gali Mlecznej w Jachrance w 2024r. został nagrodzony laurem mlecznym za najwyższą wydajność mleka w rasie białogrzbietej.
Z racji swojej hodowli współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i Instytutem Zootechniki w Krakowie. Hobbistycznie para zajmuje się hodowlą pszczół. Rolnicy działają społecznie dla swojej wsi i gminy. Sławomir jest radnym Rady Gminy Michów, żona Ewa sołtysem wsi Gołąb. Oboje są założycielami i aktywnymi członkami Koła Gospodyń Wiejskich w Gołębiu.
Gospodarstwo rolne Pan Robert Gąsior przejął od rodziców w 1996 r. Sukcesywnie poprzez zakup ziemi i dzierżawę było powiększane. We wcześniejszych latach było to gospodarstwo ukierunkowane na uprawę zbóż jak również prowadzona była hodowla trzody chlewnej oraz hodowla krowy mlecznej. Obecnie gospodarstwo znajduje się na terenie dwóch gmin: Niedźwiada i Serniki i zajmuje powierzchnię 55 ha z czego większość stanowią dzierżawy. Są to wyłącznie uprawy zbóż. Struktura ich zasiewów jest zróżnicowana w poszczególnych latach w zależności od zaleceń płodozmianu. Głównym celem Państwa Moniki i Roberta Gąsior jest powiększanie gospodarstwa rolnego poprzez zakup gruntów ornych.
Pan Mariusz Misztal jest jednym z największych i najprężniej rozwijających się młodych gospodarzy na terenie gminy Ostrówek. W swych działaniach wspierany jest przez żonę Justynę.
Gospodarstwo rolne specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz bydło opasowe w ilości ok 300 szt. Powierzchnia uprawianego gospodarstwa wraz z dzierżawionym gruntem wynosi ok 300 ha. Jak przystało na prężnego rolnika, pan Mariusz dba o ciągły rozwój swojego gospodarstwa. Przykłada dużą wagę m.in. do sprzętu, dlatego też jego "zagroda" wyposażona jest we wszystkie niezbędne maszyny. tj.: traktory, kombajny, prasy, agregaty i wiele innych.
Ponadto pan Mariusz jest już trzecią kadencję delegatem Krajowej Izby Rolniczej Do szczególnych osiągnięć pana Mariusza należy zaliczyć:
Państwo Svietłana i Karol Broniszowie zam. Kolechowice w Gminie Ostrów Lubelski. Prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha łącznie z gruntami dzierżawionymi. W gospodarstwie pracuje na stałe 8 osób w tym brat Paweł z żoną i rodzicami oraz wujek Robert z żoną. Sezonowo do prac polowych w gospodarstwie zatrudnianych jest ok. 160 osób z zewnątrz.
Głównym kierunkiem jest produkcja roślinna, w której występują następujące uprawy: cebula 27 ha, truskawka 20 ha, rabarbar 10 ha, zboża- pszenżyto i owies 53 ha, pozostałe grunty stanowią użytki zielone. Płody rolne sprzedawane są do wyspecjalizowanych zakładów i chłodni.
Drugim kierunkiem jest produkcja zwierzęca, w gospodarstwie utrzymywane jest rocznie 2000 szt. trzody chlewnej. Gospodarstwo w pełni jest zmechanizowane i posiada własny Park Maszynowy, współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i jest otwarte na wdrażanie nowości innowacyjnych.
Pan Łukasz Furtak wspólnie z małżonką Joanną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha od 2010r. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Wola Sernicka - Kolonia. W swoim gospodarstwie zajmują się uprawą zbóż, ziemniaków, truskawek i malin. Gospodarze hodują również bydło opasowe i trzodę chlewną. Dzięki funduszom unijnym został zmodernizowany park maszynowy. Gospodarstwo współpracuje z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
ZOBACZ » Święto Plonów w ostatni dzień wakacjiZaloguj się aby wyświetlić formularz lub skomentuj na facebooku
Komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu. Komentarze niezwiązane z artykułem/informacją, a także komentarze zawierające treści wulgarne mogą zostać usunięte.Zatrudnię osobę do prac remontowych - , docieplenia, kostka brukowa, krycie papą termozgrzewalną, prace wykończeniowe Miejsce pracy Lubartów i okolice Praca cały rok Wysokie zarobki...
Wynajmę lokal użytkowy, halę z zapleczem biurowym i sanitarnym 400m2 w Lubartowie + duży parking. Obecnie użytkowany jako hurtownia. Możliwa zmiana przeznaczenia. Wolne od września... cena: 4000 zł
Działka w miejscowości Łukówiec (gm. Firlej) przy drodze krajowej 19 o powierzchni 1 hektar. Na działce znajduje się ok 700drzew (sosna i brzoza) Istnieję możliwość sprzedania samego... cena: 130000 zł
Usługa transportowa hds - o wysięgu do 11m i udżwigu od 5 ton do 1100 na maksymalnym wysięgu , możliwość przewozu długich elementów - hds za kabiną , wymiary skrzyni 7,20/2,50 o...
Copyright © 2024 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52
Dodawaj swoje teksty, zdjęcia i zapowiedzi wydarzeń. Dziel się swoimi informacjami i zgłaszaj nam tematy warte opisania.
Aby dodać ogłoszenie drobne wypełnij ten formularz