W ostatnich tygodniach trwają intensywne konsultacje i rozmowy na temat propozycji przebudowy szpitalnej służby zdrowia, które odbywają się na różnych szczeblach, zarówno w ministerstwie zdrowia, NFZ, jak i w urzędach różnych szczebli.
Spotkania, w których udział wzięli przedstawiciele zarządu powiatu oraz dyrekcji lubartowskiego SP ZOZ-u, mają na celu omówienie koniecznych reform i przygotowanie do zmian systemowych w ochronie zdrowia. 11 lipca 2024 r. w Warszawie odbyła się konferencja na temat zmian systemowych w ochronie zdrowia. która zorganizowana została przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia i zgromadziła przedstawicieli samorządów wojewódzkich i powiatowych oraz dyrektorów szpitali i placówek medycznych z całego kraju. Dla wielu szpitali nadchodząca reforma może być jedyną szansą na dalsze funkcjonowanie.
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, przedstawiła koncepcję zmian systemowych mających na celu poprawę funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Projekt, opracowany przez Zespół ds. Zmian Systemowych w Ochronie Zdrowia, zakłada rewolucję w obecnej sieci szpitali, dostosowanie jej do potrzeb i określonego finansowania, a także zmniejszenie obciążeń wykorzystywanych zasobów. Proces ten będzie realizowany w latach 2024-2025 przez wprowadzenie kilku kolejnych "pakietów deregulacyjnych".
Kluczowe elementy koncepcji Ministerstwa Zdrowia obejmują deregulację, transformację oraz odwróconą piramidę świadczeń.
Proces deregulacji ma polegać m.in. na stałej współpracy podmiotów działających w systemie z Ministerstwem Zdrowia (MZ), Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) oraz Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Transformacja, która ma na celu stworzenie optymalnego systemu zabezpieczenia szpitalnego, zakłada m.in. dobrowolność uczestnictwa oraz przygotowanie map świadczeń, które uporządkują sieć oddziałów realizujących świadczenia na różnych poziomach. Takie podejście może wiązać się z koniecznością zamknięcia części oddziałów oraz redukcją ilości łóżek szpitalnych. Reforma powiedzie się tylko wtedy, gdy będzie duża determinacja do wprowadzenia zmian oraz zagwarantowana stabilność regulacji prawnych i finansowych. Nadchodzące zmiany są jednak ryzykowne pod względem odbioru społecznego.
Długoterminowy pakiet wsparcia zakłada też mechanizm warunkowego oddłużenia szpitali. W koncepcji resortu zdrowia dług szpitali zostanie zamieniony na dziesięcioletni kredyt w BGK poręczony przez podmiot tworzący (w naszym przypadku powiat). Zgodnie z koncepcją będzie on umarzalny w wysokości jednej dziesiątej co roku przez 10 lat pod warunkiem, że szpital realizuje program naprawczy i się bilansuje.
Wprowadzona ma zostać też odwrócona piramida świadczeń, której celem jest przesuwanie strumienia pacjentów ze szpitali do AOS i POZ. Według minister Leszczyny w szpitalach powinny pozostać jedynie świadczenia, które nigdzie indziej nie mogą być wykonane. Odwrócona piramida świadczeń ma służyć zmniejszaniu obciążeń kosztowych szpitali.
W nadchodzących tygodniach lub miesiącach przekonamy się, jaką decyzję w sprawie przyszłości szpitala podejmą władze naszego powiatu. Dalsze jego zadłużanie może w konsekwencji doprowadzić do jego całkowitego upadku.
Zatrudnię pracownika produkcji, pomocnika piekarza oraz pracownika gospodarczego. Pracownik produkcji - praca na zmianie nocnej. Pracownik gospodarczy - godziny pracy do ustalenia, dorywczo....
Sprzedam Dom w zabudowie bliźniaczej z garażem, położony w gminie lubartów w miejscowości Lisów. 150m2 (132.8m2 powierzchni użytkowej), 3 pokoje, salon, kuchnia, 2 łazienki: stan... cena: 549000 zł
Oferta dotyczy sprzedaży mieszkania położonego na osiedlu Popiełuszki w Lubartowie o łącznej powierzchni użytkowej 65,1m2 w skład którego wchodzą: 3 pokoje, kuchnia, łazienka i toaleta... cena: 420000 zł
Copyright © 2024 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52
Dodawaj swoje teksty, zdjęcia i zapowiedzi wydarzeń. Dziel się swoimi informacjami i zgłaszaj nam tematy warte opisania.
Aby dodać ogłoszenie drobne wypełnij ten formularz