Zapisz się do newslettera
AMD - co to za schorzenie?
AMD to inne określenie choroby oczu, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej. Można śmiało powiedzieć, że przypadłość ta dotyka najczęściej osoby, które ukończyły 40 rok życia, a więc związana jest z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Zwyrodnienie plamki żółtej - jak sama nazwa wskazuje - doprowadza do uszkodzenie plamki żółtej, która znajduje się już w siatkówce oka. Jest to jednocześnie miejsce, które odpowiada za ostrość i przejrzystość widzenia.
Czym jest żółta plamka w oku?
Plamka żółta jest to maleńki obszar, zajmujący powierzchnię siatkówki oka. To właśnie w tym miejscu występuje największe zagęszczenie światłoczułych czopków. Nazywa się je fotoreceptorami, gdyż odpowiadają za kreowanie ostrego widzenia - a w szczególności poprawnego widzenia kolorów w towarzystwie światła dziennego. W plamce żółtej znajdują się aż trzy rodzaje czopków, a każdy z nich wyróżnia się ogromną światłoczułością. Z uwagi na ich jasnożółty kolor, powstała nazwa - plamka żółta.
Jakie objawy daje AMD?
Zwyrodnienie plamki żółtej - podobnie jak inne choroby oczu - dają dość stopniowe objawy, które w prosty sposób można pomylić ze zwykłym zmęczeniem oczu. Jednak wraz z rozwojem dolegliwości, zwyrodnienie plamki żółtej daje o sobie znać w coraz bardziej dosadny. Do najpopularniejszych objawów AMD można zaliczyć:
- zniekształcenie widzenia linii prostych;
- falowanie linii prostych podczas spoglądania na nie;
- problemy z dokładnym widzeniem środka obrazu;
- pojawienie się charakterystycznej, ciemnej plamy w momencie centralnego widzenia;
- rozmywanie się krawędzi i konturów widzianych przedmiotów;
- pojawienie się trudności w obrębie rozróżniania kolorów.
Zwyrodnienie plamki żółtej krok po kroku utrudnia ostre widzenie, a w zaawansowanych stadiach doprowadza nawet do jego zaniku. Podobnie jak inne choroby oczu, także zwyrodnienie plamki żółtej może dawać szereg innych objawów jak np. bóle głowy czy zawroty.
Jak leczy się AMD?
Obecnie lekarze dysponują nowoczesnymi metodami, które pozwalają leczyć choroby oczu lub przynajmniej minimalizować ich objawy. Jednocześnie zwyrodnienie plamki żółtej i leczenie uzależnione są od stopnia uszkodzenia siatkówki. Z tego też powodu konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki i testów. Zazwyczaj w przypadku tej choroby oczu stosuje się wewnątrzgałkowe iniekcje z odpowiednimi preparatami leczniczymi. Wykonuje się to w miejscowym znieczuleniu. Preparaty mają za zadanie powstrzymać rozwój choroby oczu, a także spowolnić postępujący proces, który nieuchronnie prowadzi do utraty wzroku. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, której objawów nie można bagatelizować.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.