Zapisz się do newslettera
Wzrost cen za telewizję na poziomie ok. 60%
Wzrosty cen potwierdza np. raport AIB "Rynek telewizyjny w Polsce". Według niego w 2013 roku średnia cena za usługi telewizyjne wynosiła około 60 złotych miesięcznie. W tej kwocie można było liczyć na rozbudowany pakiet z wieloma dodatkowymi kanałami TV. Od tego czasu ceny rosły, a w 2023 roku można przyjąć, że średnia cena za usługi telewizyjne wynosi około 100 złotych miesięcznie. W praktyce oznacza to wzrost o ponad 60% w ciągu dziesięciu lat. I to mimo, że - jak uważa się dość powszechnie - telewizja ustępuje pola internetowi.
A jak na tym tle wyglądają ceny za usługi sieciowe? Analizując ponownie raport AIB "Rynek usług internetowych w Polsce" można zauważyć, że w 2013 roku średnia cena za usługi internetowe wynosiła około 50 złotych miesięcznie. Wzrost kosztów jest tu nieco mniejszy, bo obecnie cena internetu - zakładając przeciętną szybkość - to ok. 80 złotych miesięcznie. Wzrost jest więc podobny, ale nieco mniejszy.
Cena decyduje o atrakcyjności oferty
Dlaczego ceny internetu i TV są tak ważne? To czynnik kluczowy dla postrzegania atrakcyjności propozycji. Badania AIB wykazują, że rosnące ceny za internet i telewizję mają bezpośredni wpływ na budżety gospodarstw domowych. Wg raportu AIB "Internet w Polsce - Raport 2022", 80% respondentów twierdzi, iż to właśnie cena jest głównym czynnikiem wpływającym na ich decyzję o wyborze dostawcy usług internetowych. Warto zwrócić tu uwagę na poziom swoistej satysfakcji - tylko 30% badanych twierdzi, iż obecny dostawca internetu zapewnia im wysoką jakość usług w stosunku do ceny.
Jak wypadamy na tle kontynentu?
Warto ceny internetu w Polsce postawić obok analogicznych kosztów dla pozostałych państw kontynentu. Niewątpliwie - co można przyjąć za ciekawostkę - ceny internetu i telewizji w Polsce są na ogół wyższe niż w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Potwierdza to kolejna analiza AIB "Benchmarki kosztów internetowych w Europie". Według niej w 2022 roku średnia cena za usługi internetowe w Europie Środkowo-Wschodniej wynosiła równowartość około 60 złotych miesięcznie - w takim razie przeciętna wartość rachunku w Polsce jest o ok. 30% wyższa.
Głównym tego powodem jest brak konkurencji na rynku usług telekomunikacyjnych. Przede szystkim, rozwój technologii i wzrost konkurencji na rynku usług telekomunikacyjnych może doprowadzić do obniżenia cen za usługi. Ponadto, zmiany w regulacjach rynku mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencji i obniżenia cen.
Wchodząc na www.panwybierak.pl wystarczy wpisać adres nieruchomości, by dowiedzieć się, jakie są oferty TV i internetu
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.