176 online
reklama Lubartów oferta
Budżet Obywatelski w Lubartowie
12:49 · 16 marca 2023 przez Redakcja

Kłótnia o wysokość środków na Budżet Obywatelski w Lubartowie

O tym, czy na kolejny Budżet Obywatelskie Miasta Lubartów przeznaczyć pół, czy może blisko milion złotych z budżetu miasta spierali się radni podczas sesji Rady Miasta Lubartów.

dodaj reklamę w tym miejscu
oferta reklamowa
oferta reklamowa
oferta reklamowa

           Zapisz się do newslettera

Po początkowym zainteresowaniu mieszkańców tym sposobem decydowania o realizacji przynajmniej części miejskich inwestycji jego popularność w kolejnych latach spadała. Brak realizacji części zwycięskich pomysłów niewątpliwie przyczynił się też do tego, że zbyt mała frekwencja w ostatnim głosowaniu sprawiła, że całe głosowanie nie mogło zostać uznane za ważne.

ZOBACZ » Najwięcej głosów za placem zabaw. Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Zgodnie z przyjętą kiedyś przez radnych uchwałą, środki na realizację Budżetu Obywatelskiego powinny wynosić co najmniej pół procent dochodów własnych budżetu Miasta Lubartów (obecnie to ok. 489 tys. zł). Na realizację przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Burmistrz Krzysztof Paśnik zaproponował kwotę 500 tys. zł.

Rany Marek Polichańczuk, który jako pierwszy zabrał głos w dyskusji zaproponował, by kwota ta była dwukrotnie większa.

- Jak wiemy ostatnio bardzo mocno spadło zainteresowanie projektami obywatelskimi. Mi się wydaje osobiście i całemu mojemu klubowi, że jest to związane również z kwotą, która jest przeznaczona w budżecie na Budżet Obywatelski. [...] Przy tych cenach, które są w tej chwili, koszty wszystkich inwestycji wzrosły około 30, w niektórych nawet przypadkach 40 procent. Z tej kwoty niewiele można zrealizować. Proponujemy zwiększenie tej kwoty do jednego procenta czyli kwoty nieco ponad 977 tys zł. To jest nasza propozycja, to da większe szanse na inwestycje - mówił radny Marek Polichańczuk

Nie wszyscy radni byli za przeznaczaniem większej kwoty na projekty zgłaszane przez mieszkańców.

Wielokrotnie mówiłem z tego miejsca, że Budżet Obywatelskie w tak bogatym mieście jak Lubartów niespecjalnie ma sens. Wolnych środków nie mamy, ten rok budżetowy i następny nie szykuje się rewelacyjnie. Wydawanie miliona złotych na projekty tak zwane obywatelskie uważam za niezasadne. Zbyt mało mamy środków finansowanych aby prowadzić normalne inwestycje. [...] Jeżeli mieszkańcy mają jakieś pomysły na inwestycje to kwota około pół miliona złotych jest w zupełności wystarczająca. Nie musimy nie wiadomo ilu tych projektów realizować. Wystarczy jak zrealizujemy jeden lub dwa. [...] Budżet Obywatelski niespecjalnie mi się podoba. Bijemy pianę już któryś rok i kolejną kadencję. Jest dużo dyskusji, dużo przepychanek, a mieszkańcom wcale to nie służy. Mieszkańcy wcale nie są zadowoleni, że ten budżet istnieje. Nie czują żeby im to specjalnie służyło. Nie będziemy głosować za zwiększeniem, jesteśmy za utrzymaniem tej kwoty. - mówił radny Piotr Kusyk.

W dalszej dyskusji dotyczącej braku zainteresowania BO wskazywano na odrzucanie części zgłaszanych projektów. Z tego też powodu apelowano by już po ustaleniu kwoty przewidzianej na Budżet Obywatelski zająć się uchwałą i regulaminem z nim związanymi.

Szansę na większe zainteresowanie Budżetem Obywatelskim upatrywano w Młodzieżowej Radzie Miasta Lubartów, która może aktywizować szkolną młodzież mającą prawo głosować i wybierać projekty do realizacji.

Budżet Krzysztof Paśnik przytoczył informacje, że choć nie w ramach Budżetu Obywatelskiego to wiele ze zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów zostało lub jest realizowanych w ramach budżetu miasta. Jako jeden z przykładów podał plac zabaw przy ul. Popiełuszki, na którego zaprojektowanie i budowę ogłoszono niedawno przetarg.

ZOBACZ » Plac do kalisteniki i street workout zamiast siłowni plenerowej w Lubartowie

Radni nie przyjęli wniosku Burmistrza

Obecny na sesji radca prawny stwierdził, że radni nie mogą proponować innej kwoty niż ta, którą zaproponował Burmistrz. Po przejściu do głosowania, za określeniem wysokości środków finansowych na realizację Budżetu Obywatelskiego 2024 w kwocie 500 000 zł zagłosowało 9 radnych (Bednarski Jacek; Kozak Maria; Kusyk Piotr; Kuśmierzak Artur; Mazur Renata; Mizio Elżbieta; Pasikowska Beata; Siwek Grzegorz; Wereszczyński Zdzisław). Tyle samo było też przeciw (Błaszczak Robert; Czubacki Teodor; Grabek Ewa; Krówczyński Tomasz; Kural Przemysław; Kuszner Anna; Polichańczuk Marek; Romańska-Serwin Wiesława; Tomasiak Jacek).

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.


udostępnij:      

autor / dodał:
Redakcja
Komentarze czytelników
dodając komentarz akceptujesz regulamin
~user_77bc7ee 5 dni i 12 godzin temu
Dajcie spokój już z tym Tomasiakiem głowa boli jak o nim słyszę. niebawem zacznie swoje mądrości nadawać w kanale SZAMBO i chodzić po domach szukając poparcia. nie mogę doczekać się by zasadzić mu kopa jak zapuka do moich drzwi.  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_9461700 6 dni i 8 godzin temu
Ten budżet to syf.Trwonienie pieniędzy na głupoty w dodatku zawsze przepłacają za wszystko.  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_902ab0b 7 dni temu
Znowu na nie! Czy ktoś pamięta, kiedy to ostatnio rajca miejski Tomasiak poparł na radzieckiej sesji propozycję swego konferansjera koncertów smyczkowych, którego potem namaścił Panem Burmistrzem być?  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_8fc0c83 7 dni temu
Rozsądny głos zabrał p.radny P.Kusyk, bo wie jak 90% mieszkańców naszego miasta, że należy ten BO zlikwidować. Kogo on interesuje oprócz kilku radnych. Wystarczy sprawdzić frekwencję przy głosowaniu. To jakaś paranoja,żeby mniej niż 1%mieszkancow miasta decydowało o tym jak wykorzystać pieniądze podatników. Dość tej maskarady. Wiadomo czemu i komu służą te projekty. Zresztą niebawem będą promować się nimi kandydaci na radnych. Zapytajcie ich, czy płacą w Lubartowie podatki, że są tacy hojni za cudze.  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_b44ce90 7 dni temu
A radny Kusyk , już podzielił wszystkie działki za stodołą na lipowej. Przecież o to mu chodzi a nie o jakiś budżet. Z tego co wiadomo, to już wiele lat nie mieszka w Lubartowie, zatem czemu jeszcze jest radnym w mieście?
 

~user_aaa3b94 6 dni i 8 godzin temu
Drogę jak zbudujesz albo kawiarnię otworzysz to też jest na początku mały ruch bo po co to nowe, ale potem okazuje się, że to fajny skrót albo fajny klimat nowej knajpy. Radni z PIS podobnie jak i ich wierchuszka w Warszawie uważa, że samorząd a tym bardziej obywatel powinien siedzieć cicho, bo władza wie lepiej czego nam potrzeba. Ty masz tylko głosować co cztery lata a potem oni ci zorganizują życie i postanowią które ulice trzeba budować albo remontować. Potem tylko będziesz mógł pana po rękach obcałować z wdzięczności. Takie decydowanie mieszkańców wkurza takich wszystkowiedzących watażków. Jak sam zadecydujesz to nie będzie wdzięczny radnemu i to ból dla radnych pokroju Kusyka czy Gregorowicza.
 

~user_aa313c6 7 dni temu
Niektórzy punktują u dyrektora donosząć na innych pracowników  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_7e2446c 7 dni temu
Grabkowa powinna coś załatwić dla szpitala.Ale by zapunktowala u pana dyrektora  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_49ee177 7 dni temu
Zlikwidujcie wreszcie tą parodię budżetu obywatelskiego!  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_a306755 7 dni temu
Jak maja pierdoły typu siłownie plenerowe robić za te pieniądze to dobrze się stało.  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_85979e3 7 dni temu
A prezes spółdzielni niejaki tomasiak zabieral glos ? bo już nie oglądam tego badziewia . Zniszcyli lubartów przez te lata nic nie robiąc i tylko krytykując burmistrza  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_b3046e0 7 dni temu
Gregorowicza nie było a oni się dalej kłócą? Nie może to być, wina Tuska.  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

~user_ce734d9 7 dni temu
z przyzwyczajenia może
 

~user_72359df 7 dni temu
a może na brak zainteresowania miało wpływ to, że wykorzystywano sobie to do promocji konkretnych osób?  
dodając komentarz akceptujesz regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu. Komentarze niezwiązane z artykułem/informacją, a także komentarze zawierające treści wulgarne mogą zostać usunięte.
NASZ NEWSLETTER
Zgłoś temat. Wyślij SMS: 505 80 95 52

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
zobacz komentarze

Ogłoszenia Lubartów

Nieruchomości

Lokal do wynajęcia Lubartów

Lokal 30m2 do wynajęcia w ścisłym centrum Lubartowa / Twoja Galeria ul.Lubelska 5 Parter, lokal narożny z dużymi szklanymi witrynami, w pełni wykończony gotowy do rozpoczęcia... cena: 2670 zł

Nieruchomości

Wynajmę Lokal Usługowy 200 m2 80+120

Lokal usługowy w centrum gminy Serniki dwa 80m2+120m2 cena: 4500 zł

Dam pracę / zlecenie

Kierowca kat. B - przewóz osób

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Starościnie poszukuje pracownika na stanowisko kierowcy kat. B Obowiązki: - przewóz osób busem do 9 osób - praca na trzy zmiany Wymagania: - prawo...

Dom i Ogród

solidna buda dla dużego psa

na sprzedaż solidna duża buda dla większego psiaka , buda ma ok 3 lat , niestety pies jej nie polubił ... drewniana porządna buda , kryta gontem , do obejrzenia w Skrobowie , transport we... cena: 700 zł

:::
O krwiodawstwie w II LO

14 zdjęć O krwiodawstwie w II LO

0 SZKOLNE WIEŚCI

Copyright © 2023 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52

inne serwisy: Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.272 sek. (62)
Projekt i wykonanie: CZARNECKI STUDIO