Czym jest autorytet?
To zagadnienie jest badane przez naukowców z różnych dziedzin, dlatego definicji autorytetu możemy znaleźć dużo. Ogólnie rzecz ujmując, osoba będąca autorytetem jest swego rodzaju drogowskazem dla innych, ze względu na prezentowaną postawę, wiedzę, zbiór cech lub wartości. Dla wielu uczonych to właśnie autorytet stanowi źródło władzy i umożliwia stawanie się liderem, który kieruje pracą innych.
Właśnie dlatego Akademia Rozwoju Kompetencji - firma szkoleniowa w Poznaniu - organizuje sesje mentoringowe i coachingowe dla kadry zarządzającej, podczas których managerowie i właściciele małych oraz średnich przedsiębiorstw, mogą doskonalić swoje kompetencje związane z budowaniem autorytetu.
Jakie cechy decydują o autorytecie?
Joanna Kołakowska z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie wymienia kluczowe aspekty, które przekładają się na budowanie autorytetu. Są to: prawdomówność, bezstronność, szczerość, otwartość, specjalistyczna wiedza z danej dziedziny, doświadczenie, zaangażowanie, pewność siebie, wysoka samoświadomość, autentyczność, konsekwencja, umiejętność stawiania wymagań i gotowość do kompromisów.
Ekspert Maciej Sasin, założyciel firmy szkoleniowej w Poznaniu, do tej listy dodaje jeszcze takie elementy, jak umiejętność wzbudzania i budowania zaufania w zespole, sprawiedliwość i zdolność do dokonania obiektywnego osądu, kreowanie angażującej wizji, a także chęć i kompetencje niezbędne do tworzenia bezpieczeństwa psychologicznego w grupie.
Oczywiście mowa tu o pewnym "modelu idealnym", ponieważ na świecie niewiele jest osób, które spełniałyby wszystkie te kryteria. Jednak im więcej wymienionych cech będzie reprezentował manager lub właściciel firmy, tym silniejszy i bardziej efektywny autorytet będzie w stanie budować.
Autorytet formalny i osobisty
Autorytet formalny wynika z konkretnej jasnej struktury, zwierzchnictwa lub rodzaju pracy. Zatem jest on automatycznie wpisany w funkcję managera lub właściciela. Z kolei autorytet osobisty bazuje na podstawie wiedzy i cech, a nie na pełnionej roli zawodowej. Zatem lider, ze względu na strukturę organizacji posiada autorytet formalny, jednak istotą jego pracy jest ten osobisty.
W książce Ken'a Blanchard'a, świetnego specjalisty z zakresu przywództwa można trafić na zdanie: Najlepsi liderzy mają władzę formalną, ale nigdy z niej nie korzystają! Podczas doradztwa, które oferuje nasza firma szkoleniowa w Poznaniu, staramy się przybliżyć klientom ideę, która stoi za tą sentencją. Ważne jest bowiem, aby nie bazować jedynie na autorytecie formalnym, ale budować autorytet osobisty, wynikający z doświadczenia, wartości i postawy.
Autorytet w pracy managera i przedsiębiorcy
Z doświadczenia doradców naszej firmy szkoleniowej w Poznaniu wynika, że managerowie i przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają konieczność wzmacniania swoich kompetencji związanych z zarządzaniem i budowaniem autorytetu. To właśnie silni liderzy byli największym kołem napędowym zmian, które należało wdrożyć w ostatnich latach, aby przygotować organizacje na nowe warunki pracy. Jeżeli również i Ty chcesz doskonalić swoje umiejętności, zapraszamy do Akademii Rozwoju Kompetencji - firmy oferującej szkolenia, doradztwo i mentoring. Działamy na terenie Poznania, a także całej Polski.
Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.