Obecne czasy nie sprzyjają stabilności finansowej i wiele firm boleśnie odczuwa to na własnej skórze. Szczególnie narażone na brak płynności są branża budowlana i handlowa. W tym tekście omówimy dwa najpopularniejsze sposoby na kłopoty finansowe w firmie, czyli faktoring i kredyt obrotowy. Jakie są różnice obu rozwiązań i co ostatecznie najlepiej wybrać? Czytaj dalej.
Zanim zastanowimy się nad tym, co jest lepsze warto, żebyś poznał definicje i zasady działania faktoringu oraz kredytu obrotowego.
Faktoring - jest to produkt finansowy, który polega na cesji wierzytelności, czyli w praktyce sprzedaży jej innej firmie. Warunkiem jest jednak to, by wierzytelność wynikała z faktury z długim terminem płatności. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą, który udziela kredytu kupieckiego, nie musisz już zamrażać na długi czas swoich pieniędzy i czekać w napięciu na zapłaty od klientów. Wystarczy, że prześlesz fakturę firmie, która wypłaci Ci na jej podstawie zaliczkę w wysokości ustalonej podczas podpisywania umowy. Co ważne, firma faktoringowa zajmie się też późniejszą egzekucją zaległych należności. Ty z kolei będziesz mógł poświęcić się tylko rozwojowi firmy oraz jej bieżącej działalności.
Kredyt obrotowy - produkt bankowy, który jest udzielany przedsiębiorcom, by mogli pokryć bieżące koszty prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Kredyt obrotowy zazwyczaj jest udzielany w formie określonego w umowie limitu zadłużenia na rachunku bieżącym lub kredytowym. Forma kredytu obrotowego w dużej mierze jest zależna od indywidualnych zapisów w umowie.
Zanim zdecydujesz się na faktoring lub kredyt obrotowy dobrze byłoby, gdybyś wiedział, jakie są najważniejsze warunki, które będziesz musiał spełnić. Poniżej opisaliśmy najważniejsze z nich.
Faktoring - zasadniczo jest dostępny już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że oferuje przedsiębiorcy pieniądze, które ten już faktycznie zarobił i ma na to fakturę. Przed ostatecznym przyznaniem faktoringu, firma lub instytucja bankowa sprawdza, czy potencjalny klient nie ma zaległości w ZUS-ie, urzędach skarbowych itp. Analizie finansowej zostają też poddani kontrahenci współpracujący w klientem. Wszystko po to, by mieć pewność, że faktor ma do czynienia z rzetelnymi firmami, które płacą za produkty i usługi, z których korzystają.
Kredyt obrotowy - w większości przypadków tego typu pomoc finansowa jest kierowana przede wszystkim do doświadczonych przedsiębiorców, którzy działają już na rynku co najmniej kilka lat. Warunkiem otrzymania kredytu jest jeszcze posiadanie zaplecza finansowego, udokumentowanych obrotów, zdolności kredytowej i historii kredytowej. Jeśli więc jesteś młodym przedsiębiorcom z niewielkim stażem, faktoring może okazać się jedyną możliwością na pomoc finansową na bieżącą działalność.
Trudno nie zauważyć gołym okiem tego, jak wiele zalet niesie ze sobą wybór faktoringu. Tak naprawdę w dzisiejszej rzeczywistości kredyt obrotowy jest nie tylko ryzykowny, ale również nie tak dostępny jak finansowanie faktur. Może właśnie z tego powodu większość przedsiębiorców, którzy potrzebują pomocy, wybierają się po kredyt na samym końcu.
Faktoring z założenia ma być usługą prostą oraz przejrzystą i w przeważającej większość przypadków tak właśnie jest. Proces analizy, negocjacje oraz przyznanie dostępu do usługi jest bardzo prosty i nie wymaga wielkiej wiedzy z zakresu finansów. Zasady działania faktoringu są jasne i pozbawione zapisów tzw. drobnym druczkiem. Ogromną zaletą faktoringu jest również to, że pieniądze będące zaliczką wynikającą z przesłanej faktury bardzo często znajdują się na koncie przedsiębiorcy już tego samego dnia. Dla wielu firm jest to bardzo ważne ze względu na własne koszty, z którymi muszą się mierzyć.
W ramach faktoringu możesz również liczyć na dodatkowe usługi, ułatwiające bieżącą działalność. Chodzi przede wszystkim o monitoring spłat należności lub ich windykację. Pamiętaj jednak, że wiele dodatkowych pakietów jest zarezerwowanych tylko dla klientów, którzy zdecydowali się na faktoring pełny.
W przeciwieństwie do kredytu obrotowego faktoring nie jest wypłacany jednorazowo. Możesz przesłać do faktora wiele dokumentów finansowych w różnym czasie. Usługa nie jest bowiem przyznawana tylko na spłatę jednej faktury. Wiele firm korzysta z faktoringu przez kilka dobrych lat.
Jak widzisz utrata płynności finansowej to realne zagrożenie, ale nie musi Cię dotyczyć. Możesz bowiem zabezpieczyć się poprzez podpisanie umowy z firmą faktoringową, która pomoże Ci w bieżącej działalności i uchroni przed zastojami spowodowanymi nierzetelnymi kontrahentami. Jeśli więc szukasz sposobu na utrzymanie firmy w dobrym stanie, faktoring jest idealnym rozwiązaniem. Kredyt obrotowy traktuj jako ostateczność, a nie alternatywę dla faktoringu. Dowiedz się więcej na stronie finansowaniefaktur.pl.
Działka w miejscowości Łukówiec (gm. Firlej) przy drodze krajowej 19 o powierzchni 1 hektar. Na działce znajduje się ok 700drzew (sosna i brzoza) Istnieję możliwość sprzedania samego... cena: 130000 zł
Oferuję usługi w zakresie remontów domów i mieszkań, oraz prace wykończeniowe od stanu surowego pod klucz -tynkowanie, malowanie, glazura, panele, tynki dekoracyjne, lamele i wszystkie inne...
Zatrudnię do pracy pomocnika budowlanego. Praca przy ocieplaniu budynków pianą pur. Mile widziane prawo jazdy kat B. Kontakt wyłącznie telefoniczny.
Zatrudnię brukarza z doświadczeniem lub do przyuczenia. Mile widziane prawo jazdy Kat. B. Więcej informacji udzielę telefonicznie.
Copyright © 2024 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52
Dodawaj swoje teksty, zdjęcia i zapowiedzi wydarzeń. Dziel się swoimi informacjami i zgłaszaj nam tematy warte opisania.
Aby dodać ogłoszenie drobne wypełnij ten formularz