190 online
dodaj reklamę w tym miejscu
09:00 · 25 czerwca 2013 przez Kitaro

II LO na dachu Polski

Czerwiec to czas wycieczek szkolnych, bardzo częstym miejscem takich wyjazdów stają się góry. II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie zwykle wybiera dwa kierunki: Bieszczady i Tatry.

dodaj reklamę w tym miejscu
oferta reklamowa
oferta reklamowa

           Zapisz się do newslettera

Czerwiec 2013 okazał się typowym dla tej szkoły i pewnie tekst ten „skończyłby” tylko na stronie internetowej szkoły http://www.lo2lubartow.pl , ale tym razem oba niezależne wyjazdy miały kilka punktów wartych odnotowania.

Tak zapamiętała wyjazd w Bieszczady Kinga Baran z klasy II europejskiej: „W dniach 06-09 czerwca 2013 roku młodzi pasjonaci gór z II Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w wycieczce do bieszczadzkiej Wetliny. Wyjazd odbył się pod przewodnictwem męskiej części kadry pedagogicznej, panów: dyrektora Radosława Borzęckiego, Adama Sabata, Rafała Wrotkowskiego i Przemysława Oniszczuka. Dzięki wspaniałej pogodzie młodzież mogła podziwiać krajobraz z takich szczytów jak Tarnica, Halicz, Przełęcz Bukowska czy Połonina Wetlińska. Podróżnicy zwiedzili także urokliwy Sanok oraz Przemyśl i poznali tajemnice zamku w Krasiczynie. Zadowoleni z wyprawy uczniowie niechętnie opuścili słoneczne Bieszczady i powrócili do domów. Pozostaje im jednak nadzieja na powtórzenie przygody w przyszłym roku.”

Należy dodać, że w Sanoku młodzież miała okazję zwiedzić muzeum jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, pochodzącego właśnie z tego miasta Zdzisława Beksińskiego.  Muzeum pokazuje różne twarze artysty od tej fotograficznej,  która, jak pisał Wiesław Banach, Beksińskiego świat wizyjny, w: Zdzisław Beksiński, Bosz, Olszanica, („ukazuje artystę niezwykle dynamicznego, poszukującego własnego sposobu wypowiedzi i silnej ekspresji. Przechodzącego od kpiny z socrealizmu, poprzez quasi-reportaże, różnego rodzaju eksperymenty formalne, szukanie ciekawych i zróżnicowanych faktur, aż do dzieł bliskich surrealizmowi czy ekspresjonizmowi.”) przez abstrakcyjną, wykonywaną głównie z metalu, drutu i blachy rzeźbę  aż do malarstwa. W tym ostatnim zerwał zupełnie z awangardą, aby oddać się  fantastycznemu, wizjonerskiemu, figuratywnemu, starannie malowanemu farbą olejną na płycie pilśniowej. Nigdy nie dawał swoim obrazom tytułów, uznając, że każdy widz może je interpretować w dowolny sposób. Beksiński porusza, gdyby tak jeszcze w tle usłyszeć muzykę zespołów Lacrimosa albo Joy Division, preferowane przez Tomasza Beksińskiego syna malarza, legendarnego dziennikarza „Trójki”, wrażenie byłoby absolutne.

Drugi wyjazd to Tatry. Warsztaty i ćwiczenia poprowadziła tu pani Katarzyna Płaszczewska. Dotyczyły one głównie zagadnień z zakresu topografii, geologii, geomorfologii i biogeografii, ze  szczególnym  naciskiem położonym na zjawiska polodowcowe i krasowe.

Pierwszym celem wyprawy była Dolina Kościeliska, a organizatorki wycieczki, tym razem panie: wspomniana wcześniej Katarzyna Płaszczewska, Ewa Sławińska i Małgorzata Milanowska-Jednous zadbały o dodatkowe atrakcje, jakimi były zwiedzanie Jaskini Mylnej i Smoczej Jamy, z których powędrowano do Smreczyńskiego Stawu. Kolejny dzień poświęcony był na zdobycie najwyższego szczytu znajdującego się w całości po stronie polskiej tj. Koziego Wierchu, którego wysokość wynosi 2291 metrów n.p.m.,  potem niestrudzeni taternicy dotarli jeszcze przez Świstówkę do Morskiego Oka.

Kolejnym wyzwaniem były Czerwone Wierchy, czyli Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka, które zdobyto w wietrze halnym wiejącym 80-100km/h. Trudy wędrówki zrekompensowała młodzieży wieczorna kąpiel w Aqua Parku. Ostatni dzień górskiej akcji stanowiło wejście na Giewont i spotkanie przy grilu. Wycieczkę zwieńczyły wizyta w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, pod którego patronatem znajduje się II LO, i pogadanka wygłoszona przez ratownika TOPR-u, pana Marcina Firczyka. Drogę powrotną do Lubartowa urozmaicił zaś spacer po rynku w Krakowie.

Spotkanie trzeciego stopnia z twórczością Beksińskiego i Tarnicą w Bieszczadach z jednej strony oraz wyprawa na Kozi Wierch i dziki wiatr na Czerwonych Wierchach z drugiej, młodzież II LO na pewno zapamięta na długo.

Z górskim pozdrowieniem „stary niedźwiedziu”.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.
NASZ NEWSLETTER
Zgłoś temat. Wyślij SMS: 505 80 95 52

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Oferuję usługi

Docieplenie budynków

Docieplenia budynków, podbitka, malowanie elewacji. Malowanie szpachlowanie mieszkań, zabudowy oraz ścianki G-K, układanie paneli podłogowych .

Nieruchomości

Balustrady, meble loft, przęsła ogrodzeniowe

Wykonam ze stali na zamówienie - balustrady - meble loftowe - bramy wjazdowe, furtki - przęsła ogrodzeniowe - wiaty - inne konstrukcje stalowe Bezpłatna wycena, preferowany kontakt...

Nieruchomości

Wynajmę magazyn, Lubartów ul. Przemysłowa - 90 m2

Wynajmę magazyn w dzielnicy przemysłowo handlowej (Lubartów ul. Przemysłowa 3). Magazyn znajduje się na ogrodzonym, wyasfaltowanym i monitorowanym placu z bardzo dobrym dostępem dla... cena: 900 zł

Oferuję usługi

Piasek gruz ziemia - koparki wywrotki KOPALNIA

Kopalnia piasku Nowodwór koło Lubartowa oferuje: - piasek podsypkowy - piasek pod kostke - do murowania, przesiewany - ziemia czysta przesiewana - ziemia pod trawnik, na podniesienie...

Copyright © 2023 • Lubartow24.pl
e-mail: redakcja@lubartow24.pl · tel. 505 80 95 52

inne serwisy: Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.455 sek. (40)
Projekt i wykonanie: CZARNECKI STUDIO