Następny patronat II LO podpisany

190 osób na stronie
reklama Lubartów 1745oferta
08:20 · 27 maja 2010 przez SEBA

Następny patronat II LO podpisany

Dnia 25 maja br. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie został podpisany patronat naukowy pomiędzy Instytutem Filologii Słowiańskiej a II LO.

udostępnij:      

Język rosyjski kiedyś obowiązkowy, jedyny właściwy, często znienawidzony przez uczniów nie ze względu na trudności w nauce, ale kontekst ideologiczny, dziś powraca. Powraca w glorii chwały, okazało się bowiem, że jest bardzo potrzebny. Zaczynają się go uczyć w szkołach w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie Europy. Język angielski, ogólnie znany, przestaje być powoli traktowany jako obcy a często, np. na studia potrzebny jest drugi język i wtedy z pomocą przyjść może rosyjski, którego dość łatwo się można nauczyć. Dochodzi do tego kontekst geopolityczny, jesteśmy w tym a nie innym miejscu mapy, więc zamiast prowadzić waśnie powinniśmy się wspierać oraz korzystać z tej sytuacji.

Najtrudniej zmienić mentalność, dotrzeć do wnętrza i to nie uczniów a raczej rodziców. Podpisana dziś umowa zakłada powolne wprowadzanie, oswajania języka w szkole. Najpierw będzie to forma fakultetu, aby później w latach następnych wprowadzić go na stałe obok niemieckiego, angielskiego i francuskiego do programu nauczania. Jest to o tyle ważne, że właśnie do Gimnazjum wchodzi drugi język jako obowiązkowy.

obrazek W ramach patronatu zainteresowani uczniowie Liceum, m.in. będą brać udział w zajęciach praktycznych z języka rosyjskiego i ukraińskiego prowadzonych przez Patrona naukowego, w kołach zainteresowań w ramach działalności studenckich Kół Naukowych (Koła Studentów Filologii Ukraińskiej UMCS, Koła Rusycystów i innych); realizować wspólne projekty oraz współpracować w programach unijnych realizowanych w kraju i na Wschodzie (Rosja, Ukraina, Białoruś).

Tę podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością - Pan mgr inż. Jerzy Zwoliński Burmistrz Miasta Lubartów, dyr. Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. dr hab. Feliks Czyżewski, wicedyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. dr hab. Michał Sajewicz; dyr. Rosyjskiego Centrum Kultury i Języka dr Swietłana Szaszkowa, Przewodnicząca Komisji ds. Promocji Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS dr hab. Joanna Tarkowska, Zastępca Przewodniczącego Komisji ds. Promocji IFS UMCS dr Ewa Białek. Niestety na dzisiejsze spotkanie nie mógł przybyć Pan wicekurator Wagner uniemożliwiła mu to ciężka sytuacja powodziowa w naszym regionie.

obrazek

Spotkanie uświetnili młodzi artyście z II LO – Izabela Stanisławska tegoroczna absolwentka szkoły laureatka wielu konkursów recytatorskich rangi ogólnopolskiej oraz Patrycja Tarnowska, która przy akompaniamencie Patryka Sagana wykonała utwór Ałły Pugaczowej w języku rosyjskim.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.

udostępnij:      

autor / dodał:
SEBA

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Oferuję usługi

Elektryk

Budowa i naprawa instalacji elektrycznych. Montaż i podłączenie urządzeń elektrycznych. cena: 12345 zł

Oferuję usługi

Wideodomofony Napędy NICE

Witam oferuje usługi w zakresie : Domofon / wideodomofon IP, VIDOS, BCS,NICE, URMET Jestem autoryzowanym instalatorem napędów NICE, udzielam 3 letniej gwarancji na montaż sprzętu. W...

Dam pracę / zlecenie

Przyjmę osoby do zbioru truska

Poszukuję osób chętnych do pracy na polu przy zbiorze truskawki w miejscowości Nowa Wieś ( gmina serniki ) Płatność za kilogram zebranego owocu, cena uzależniona od ceny na skupie ....

Dam pracę / zlecenie

KIER B lub C praca w Warszawie

Twoje korzyści: - średnie zarobki netto: C: 3500 - 4700 zł/m-c (po okresie wdrożenia 2 m-ce); B: 3200 - 4000 zł/m-c (po okresie wdrożenia 2...

Polak, Węgier, dwa bratanki...

14 zdjęć Polak, Węgier, dwa bratanki...

0 12:12 · 25 czerwca 2022SZKOLNE WIEŚCI
MOSiR Lubartów zakończył sezon

8 zdjęć MOSiR Lubartów zakończył sezon

0 06:50 · 25 czerwca 2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w II LO

30 zdjęć Uroczyste zakończenie roku szkolnego w II LO

0 06:25 · 25 czerwca 2022SZKOLNE WIEŚCI
Radny wyrzucony z klubu

Radny wyrzucony z klubu

0 18:08 · 24 czerwca 2022
Piłkarska współpraca z powiatem

5 zdjęć Piłkarska współpraca z powiatem

0 12:24 · 24 czerwca 2022

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl
Strona wygenerowana w 0.150 sek. (21)