Ostrów Lubelski: Katyń... ocalić od zapomnienia

248
reklama Lubartów 1781oferta
10:37 · 16 kwietnia 2010 przez Redakcja

Ostrów Lubelski: Katyń... ocalić od zapomnienia

Gimnazjaliści z Ostrowa Lubelskiego uczcili pamięć ofiar mordu w Katyniu. Uroczystość odbyła się we wtorek.

reklama Lubartów
oferta reklamowa
oferta reklamowa
oferta reklamowa

udostępnij:      

13 kwietnia 1943r. władze niemieckie podały do wiadomości publicznej, że zostały odkryte masowe groby bestialsko wymordowaną, strzałem w tył głowy, polską elitę. Dokonali tego sowieci trzy lata wcześniej m. in. w Katyniu. O tej zbrodni nikt miał się nigdy nie dowiedzieć.

13 kwietnia br. W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia ofiar mordu zarówno sprzed siedemdziesięciu lat, jak i zmarłemu tragicznie prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce Marii Kaczyńskiej oraz elicie narodu polskiego.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Jerzy Marzęda, który przywitał najpierw zaproszonych gości: zastępcę burmistrza p. Andrzeja Bunię, prezesa związku kombatantów Zenona Domaszewskiego, ks. proboszcza Jana Orłowskiego oraz p. Iwona Drozd, przewodniczącą Rady Rodziców.

Następnie przedstawiono krótką część artystyczną, poświęconą losom polskiej elity zmarłej w Katyniu siedemdziesiąt lat temu oraz współcześnie. Prezentowane były wiersze i pieśni w wykonaniu uczniów gimnazjum, pod kierunkiem p. Katarzyny Równiak, p. Doroty Jurah oraz p. Anny Woźniak. Uroczystości towarzyszyło wyświetlanie prezentacji multimedialnej. Również na naszym regionie znaleźli się bohaterowie męczeńsko zmarli w Katyniu w kwietniu 1940r. Ich postaci barwnie przedstawił nam p. Andrzej Gruszczyk.

Jednym z nich był ppor. Jan Szalast urodzony w Rozkopaczewie. Do dziś żyje tylko jedna córka z jego pięciorga dzieci: Kazimiera Jóźwiak, która osiadła na ojcowiźnie w Rozkopaczewie. Ppor. Został osadzony w obozie w Kozielsku. W czasie ekshumacji przy jego ciele znaleziono list od dzieci, kartę szczepienia, pocztówki i rysunki ołówkowe.

obrazek

Kolejnym bohaterem był ppor. Czesław Kowalik ze wsi Babianka. Był zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Również przebywał w obozie w Kozielsku. W Katyniu przy jego zwłokach znaleziono legitymację oficerską, przepustkę, wizytówkę oraz kalendarzyk kieszonkowy.

Następnym zamordowanym był ppor. Jan Maleszyk, urodzony i zamieszkały w Ostrowie Lubelskim. Był zawodowym żołnierzem Wojska Polskiego. Przebywał w obozie w Starobielsku, a potem w Ostaszkowie. Został zamordowany 25 kwietnia 1940r. w Twerze. Został odznaczony Brązowym Medalem Za Długolenią Służbę w Policji Państwowej; zaś pośmiertnie otrzymał Odznakę Pamiątkową ,,Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939” oraz medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939 nadany przez Rząd RP w Londynie.

Następnie delegacje wszystkich klas oraz zaproszeni goście udali się na plac koło budynku gimnazjum, gdzie zostały zasadzone Dęby Pamięci, ku czci trzech bohaterów z okolic Ostrowa Lubelskiego w ramach programu edukacyjnego ,,Katyń... ocalić od zapomnienia”. Została tam także ustawiona tablica pamiątkowa dokumentująca to wydarzenie. Przedstawiciele klas postawili tam także znicze.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.

udostępnij:      

autor / dodał:
Redakcja

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Nieruchomości

Wynajmę magazyn ul.Przemysłowa

Wynajmę magazyn w dzielnicy przemysłowo handlowej (Lubartów ul. Przemysłowa 3). Magazyn znajduje się na ogrodzonym, wyasfaltowanym i monitorowanym placu z bardzo dobrym dostępem dla... cena: 900 zł

Dam pracę / zlecenie

Praca Monter

KAM-MONT Kamil Jabłoński to firma która działa na rynku od 2013 roku zajmująca się instalacjami, montażem i demontażem konstrukcji stalowych i maszyn przemysłowych. Głównie montujemy... cena: 5000 zł

Dam pracę / zlecenie

Zbiór jabłek

Zatrudnię do zbioru jabłek. Praca po 20 września.

Oferuję usługi

Przewóz towarów Lubartów i oko

Oferuję przewóz towarów, materiałów i przedmiotów gabarytowych samochodem Mercedes Sprinter Long na terenie Lubartowa i okolic. Gwarantujemy terminowe i profesjonalne podejście do każdego...

Oglądanie na ścianie

Oglądanie na ścianie

0 10:11 · 28 września 2022SZKOLNE WIEŚCI
Gmina Lubartów:  dodatkowy nabór na solary

Gmina Lubartów: dodatkowy nabór na solary

0 10:06 · 28 września 2022
ZS nr 2 w Lubartowie obrał "Kierunek zdrowie"

7 zdjęć ZS nr 2 w Lubartowie obrał "Kierunek zdrowie"

0 10:04 · 28 września 2022SZKOLNE WIEŚCI
Lisów: wahadło na drodze powiatowej

Lisów: wahadło na drodze powiatowej

0 08:58 · 28 września 2022
Rząd uruchomił porównywarkę cen węgla

Rząd uruchomił porównywarkę cen węgla

1 08:00 · 28 września 2022
Inflacja na lubartowskim cmentarzu

Inflacja na lubartowskim cmentarzu

1 17:25 · 27 września 2022
Uczniowie II LO pomagają!

9 zdjęć Uczniowie II LO pomagają!

0 14:49 · 27 września 2022SZKOLNE WIEŚCI

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl
Strona wygenerowana w 0.297 sek. (78)

inne serwisy: Leczna24.pl