88
dodaj reklamę na Lubartow24.pl
06:06 · 23 listopada 2022 przez red / LTR

Aniela Miduch wpisana do księgi "Pamięć i Zobowiązanie"

22 listopada w siedzibie Lubartowskiego Ośrodka Kultury odbywały się uroczystości w związku z tegorocznymi obchodami imienin miasta Lubartów. Jednym z punktów wydarzenia była prezentacja nowego wpisu w księdze "Pamięć i Zobowiązanie", która przedstawia osoby, które w wyjątkowy sposób przysłużyły się naszemu miastu.

dodaj reklamę w tym miejscu
oferta reklamowa
oferta reklamowa

udostępnij:      

Kapituła zdecydowała, że na kartach księgi "Pamięć i Zobowiązanie" znalazł się wpis dotyczący Anieli Miduch. W księdze tej od listopada 2011 roku wpisywani są mieszkańcy, którzy swoją działalnością zawodową i społeczną wybitnie przyczynili się do rozwoju miasta albo szczególnymi osiągnięciami indywidualnymi rozsławili jego imię.

ZOBACZ » Lubartów świętuje swoje imieniny

Urodzona w 1900 roku Aniela Miduch pracowała jako nauczycielka, m.in. w Szkole Podstawowej Nr 1., jednocześnie prowadząc tajne nauczanie na poziomie szkoły podstawowej. W konspiracji od wiosny 1942 r. organizatorka i komendantka Wojskowej Służby Kobiet Obwodu Lubartów Aż do I 1945 r. pełniła funkcję starszej referentki WSK (por, następnie kpt) . Podlegało jej ok. 200 kobiet pełniących służbę w zakresie łączności, transportu, kwatermistrzostwa, wywiadu i opieki sanitarnej. Wchodziła w skład redakcji Naszej Warty, gazetki wydawanej w Lubartowie w latach 1943 -44. W lipcu1944r. w Komendzie Miasta. Zagrożona aresztowaniem (aresztowany i zesłany na Sybir do 1946 r. jej brat - Jan ) wyjeżdża z Lubartowa. Wielokrotnie zmienia miejsce pobytu. Do końca życia zamieszkuje na Pomorzu (Łobez). Zgodnie z jej wolą pochowana została na terenie cmentarza parafialnego w Lubartowie.

obrazek

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rodziny zasłużonej mieszkanki naszego miasta, którzy przyznali, z przedstawionej przez dr Ewę Sędzimierz prezentacji dowiedzieli się wielu zupełnie nieznanych im dotąd faktów o życiu swojej cioci.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.

Zdjęcia 11

udostępnij:      

autor / dodał:
red / LTR
Komentarze czytelników
dodając komentarz akceptujesz regulamin
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu. Komentarze niezwiązane z artykułem/informacją, a także komentarze zawierające treści wulgarne mogą zostać usunięte.
Zgłoś temat. Wyślij SMS: 505 80 95 52

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Dam pracę / zlecenie

Kierowca kat. B - dostawca towaru

Firma Piekarnia Halina Sp. J. w Starościnie poszukuje pracownika na stanowisko kierowcy kat. B dostawca towaru, OPIS STANOWISKA: - dostawa towaru do klienta na czas - sprawdzanie ilości i...

Dom i Ogród

PELLET sosnowy - DOSTĘPNY od r

PELLET sosnowy - DOSTĘPNY od ręki w Lubartowie. TEL. 784 007 959 Parametry Pelletu: -Skład 100% sosna -Bez dodatków, jest wyprodukowany z czystej trociny bez kory dzięki czemu nie spieka...

Oferuję usługi

Wywrotka, do 2.5t

Przewóz materiałów do 2.5t,kiper 3 strony.cena ustalana indywidualnie. cena: 60 zł

Nieruchomości

Wynajmę mieszkanie w Lubartowi

Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe na trzecim piętrze w centrum Lubartowa (na przeciwko kościoła Św.Anny)od grudnia. Po więcej informacji proszę dzwonić na podany numer telefonu. cena: 1200 zł

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl
Strona wygenerowana w 0.354 sek. (61)

inne serwisy: Leczna24.pl