56
reklama Lubartów
10:31 · 20 listopada 2022 przez K.M.

Ubezpieczenie samochodowe a zmiana tablicy rejestracyjnej

Nie zawsze sprzedaż czy przejęcie samochodu w ramach darowizny lub spadku po zmarłej osobie będzie wymagało jego przerejestrowania, co związane jest ze zmianą tablic rejestracyjnych. Jeśli jednak jest to konieczne, to jak wpływa na kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu w ramach obowiązkowego OC?

dodaj reklamę na Lubartow24.pl
oferta reklamowa
oferta reklamowa

udostępnij:      

Kiedy wymagana będzie zmiana tablicy rejestracyjnej pojazdu?

W związku z wprowadzeniem od 31 stycznia 2022 roku pakietu deregulacyjnego dla kierowców, w Polsce weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji zakupionych samochodów osobowych. Na mocy nowej ustawy zniesiono obowiązek przerejestrowywania auta, czyli istnieje możliwość zachowania dotychczasowych numerów przy sprzedaży, darowiźnie i przekazaniu w spadku samochodu.

Możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych wiąże się ze spełnieniem warunków:

  • Stare tablice muszą być zachowane w należytym stanie - niezniszczone, czytelne i zgodne z obowiązującym wzorem.
  • Stare tablice muszą mieć charakterystyczny, unijny wzór.
  • Pojazd zarejestrowany musi być na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przy wnioskowaniu o rejestrację pojazdu jego nowy właściciel może złożyć wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i tablic.
Automatycznie, wymiana tablic rejestracyjnych będzie wymagana w przypadku, gdy stare tablice nie są:
  • czytelne,
  • zgodne z obowiązującymi przepisami,
  • utrzymane w należytym stanie.

Ubezpieczenie OC a wymiana tablic

Niezależnie od tego, czy tablice rejestracyjne będą wymieniane, czy też nie, przy sprzedaży pojazdu jako zbywca masz 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o przeniesieniu prawa własności do samochodu. Sprzedający przekazuje także kupującemu ubezpieczenie OC. Z ochrony nowy właściciel może korzystać do końca obowiązywania umowy, ale ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. OC wygaśnie, a właściciel pojazdu musi zadbać wcześniej o zawarcie odpowiedniej umowy z zakładem ubezpieczeń, by nie powstała przerwa w OC, co wiąże się z karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kalkulator OC i AC pozwoli Ci szybko wyliczyć, ile będziesz musiał zapłacić za nową ochronę - obowiązkową i dodatkową dla swojego pojazdu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe po uzyskaniu informacji o zmianie właściciela pojazdu ma prawo do dokonania rekalkulacji składki i przesłania Ci jej wyników. Jeśli uznasz, że przedstawiona oferta jest zbyt droga i zwyczajnie Ci się nie opłaca, możesz wypowiedzieć umowę, ale będzie się to wiązało i tak z koniecznością uregulowania składki za wykorzystany okres ochrony zgodnie z kalkulacją.

Przy zmianie informacji znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a więc również przy zmianie numeru rejestracyjnego widniejącego na tablicach, powinieneś poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Każda taka modyfikacja wymaga sporządzenia aneksu do umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. W tym celu należy przekazać zakładowi ksero nowego dowodu rejestracyjnego, a w piśmie do towarzystwa powołać się na numer wcześniej zawartej polisy. Kserokopię nowego dowodu rejestracyjnego ze wskazaniem nowych numerów przekazać trzeba pocztą tradycyjną, elektroniczną lub osobiście.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.
dodaj reklamę na Lubartow24.pl
Zgłoś temat. Wyślij SMS: 505 80 95 52

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Oferuję usługi

MIkołaj

Mikołaj Św. roznosi prezenty - do Twojego domu, pracy, czy przedszkola... ! - WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE (przedszkola, szkoły, prywatne), - ORYGINALNE I JEDYNE W SWOIM RODZAJU...

Dam pracę / zlecenie

Asystent księgowości / kadr

Asystent księgowości/kadr Zakres obowiązków: 1) wystawianie faktur sprzedaży, 2) weryfikacja i księgowanie faktur zakupu, sprzedaży, wyciągów bankowych i delegacji, 3) pomoc w...

Dam pracę / zlecenie

Szukam pracy

Podejmę pracę w świetlicy, przedszkolu, zerówce lub na sali zabaw. Posiadam duże doświadczenie. Interesuję się książkami, chętnie podejmę pracę w księgarni. Od 1 grudnia.

Nieruchomości

Wynajmę pokój w Lubartowie

Pokój jest w domu parterowym dwupokojowym. Drugi pokój wynajmuje lokator. W domu jest przedpokój, łazienka, kuchnia. Nie odpisuje na SMS.

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl
Strona wygenerowana w 0.264 sek. (29)

inne serwisy: Leczna24.pl