II LO pamięta... 83. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

203
reklama Lubartów 1243oferta
14:43 · 16 września 2022 przez IILO

II LO pamięta... 83. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

17 września 1939 roku to jedna z najboleśniejszych dat w historii Polski. Tego dnia wojska ZSRR weszły na ziemie polskie na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, łamiąc tym samym postanowienia traktatu o nieagresji.

reklama Lubartów
oferta reklamowa
oferta reklamowa
oferta reklamowa

udostępnij:      

W 83. rocznicę agresji ZSRR na Polskę uczniowie klasy IVh wraz z p. Barbarą Kukier uczcili pamięć bohaterów kampanii wrześniowej zapalając znicze i składając kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym kapitana Wacława Lalkę zamordowanego w Katyniu.

Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku naszego liceum przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku, a o jego poświęceniu przypomina nam Dąb Pamięci zasadzony dla uczczenia "katyńskiego Bohatera". Delegacja uczniów II LO udała się również na cmentarz parafialny, aby złożyć  kwiaty i zapalić znicze na grobie rodziny Lalków, czyli symbolicznym miejscu pochówku zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalki.

W kontekście tej ważnej dla Polaków rocznicy warto przypomnieć, że w wyniku radzieckiej agresji nastąpiły aresztowania setek tysięcy Polaków, masowe wywózki na Syberię, eksterminacja elit czy zmuszanie obywateli II Rzeczypospolitej do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego, a na wniosek szefa NKWD Ławrentija Berii, Stalin podjął decyzję o zamordowaniu ponad 22 tys. oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji. Ich ciała zakopano w masowych grobach w Katyniu, Charkowie, Kalininie czy podkijowskiej Bykowni.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.

Zdjęcia 10

udostępnij:      

autor / dodał:
IILO

Dodaj swój komentarz bez logowania (losowy podpis autora)

dodając komentarz akceptujesz regulamin

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu. Komentarze niezwiązane z artykułem/informacją, a także komentarze zawierające treści wulgarne mogą zostać usunięte.

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Dam pracę / zlecenie

M-Dach Praca pomocnik dekarza

Poszukuje pracownika na dachy . Wymagane doświadczenie w branży budowlanej,oraz prawo jazdy kat B Gwarantowane terminowe wynagrodzenie (do ustalenia) Zainteresowanych proszę o kontakt...

Oferuję usługi

Usługi Brukarskie

Wykonam powierzchnie Brukarskie z kostki betonowej typu Nastalit oraz Akropol producenta Betax, ze względu na prostotę wykonania oraz szybkość, wykonam najlepiej oraz najtaniej każdą...

Oferuję usługi

Usługi koparką

Oferuję usługi koparko- ładowarką z możliwością podniesienia załadunku widłami na wysokość 6m.

Oferuję usługi

Meblite - Meble na Wymiar

Uwielbiasz gotować, pałaszować lub chcesz pochwalić się swoją kuchnią? -Zrobię ją i zamontuję dla Ciebie. Wykonuję: meble kuchenne, szafy, garderoby, szafki łazienkowe oraz inne... cena: 1 zł

Oglądanie na ścianie

Oglądanie na ścianie

0 10:11 · 28 września 2022SZKOLNE WIEŚCI
Gmina Lubartów:  dodatkowy nabór na solary

Gmina Lubartów: dodatkowy nabór na solary

0 10:06 · 28 września 2022
ZS nr 2 w Lubartowie obrał "Kierunek zdrowie"

7 zdjęć ZS nr 2 w Lubartowie obrał "Kierunek zdrowie"

0 10:04 · 28 września 2022SZKOLNE WIEŚCI
Lisów: wahadło na drodze powiatowej

Lisów: wahadło na drodze powiatowej

0 08:58 · 28 września 2022
Rząd uruchomił porównywarkę cen węgla

Rząd uruchomił porównywarkę cen węgla

1 08:00 · 28 września 2022
Inflacja na lubartowskim cmentarzu

Inflacja na lubartowskim cmentarzu

1 17:25 · 27 września 2022

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl
Strona wygenerowana w 0.418 sek. (29)

inne serwisy: Leczna24.pl