Wyprawa licealistów z Dwójki do Albanii i Macedonii

189 osób na stronie
reklama Lubartów 1745oferta
09:22 · 22 czerwca 2022 przez IILO / Alicja Nagietowicz i Wiktoria Kowalczyk

Wyprawa licealistów z Dwójki do Albanii i Macedonii

Dnia 10 czerwca członkowie SKKT "Azymut" z II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie udali się na kilkudniową wyprawę na Bałkany, do słonecznej Albanii i Macedonii, które zachwycają egzotyczną przyrodą, piaszczystymi plażami oraz wyjątkowymi zabytkami.

reklama Lubartów
oferta reklamowa
oferta reklamowa

udostępnij:      

Choć podróż na południe Europy była bardzo długa, to widok "perły Bałkanów", czyli Macedonii, wynagrodził wszelkie trudy. Najpierw uczestnicy wyprawy odkrywali uroki stolicy Macedonii, Skopie. Przewodniczka przedstawiła historię miasta i zasługi Aleksandra Macedońskiego, wskazując podróżnikom najważniejsze obiekty Skopie, m. in. pomnik Aleksandra Wielkiego, Łaźnie Daut-Paszy, Starą Czarsziję - cerkiew św. Spasa z rzeźbionym w drewnie ikonostasem czy meczet Mufasa-Paszy. Wizyta na bazarze i w centrum zabrała wszystkich w świat kultury i mentalności Macedończyków. Tamtejsza ludność witała gości z Polski z wielkim entuzjazmem i życzliwością. Następnego ranka zaplanowana była podróż do Kanionu Matka, który oddziela od siebie dwa pasma górskie: Jakupica i Suva Gora. Kanion ten słynie nie tylko ze wspaniałych widoków, ale również bogatej flory i fauny. Znajdują się tu urocze, niewielkie cerkiewki, a także trasy spacerowe. My, otoczeni wysokimi skałami, poruszaliśmy się po rzece Treska łodziami, a po dotarciu do celu podróży przemierzaliśmy jaskinie pełne nietoperzy. Gdy opuściliśmy kanion, czekała nas wielogodzinna podróż do Albanii.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Vlorę, jedno z najważniejszych miast albańskiego wybrzeża, które podziwialiśmy w pełnej okazałości z punktu widokowego. Dzień pełen wrażeń zakończył odpoczynek na piaszczystej plaży, a następnego dnia rankiem wyjechaliśmy już do Gjirokastry. miasta-muzeum wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swą wyjątkowość miasto zawdzięcza unikatowej architekturze, w którą wpisuje się średniowieczna twierdza rozbudowana przez Turków podczas panowania Imperium Osmańskiego. Warto wspomnieć, że w latach 1944-1970 pełniła ona funkcję więzienia, w którym komuniści torturowali i zamordowali większość albańskiej elity. Następnie wyruszyliśmy na plażę w Ksamilu. Po drodze mieliśmy okazję widzieć grecką wyspę Korfu, od której dzieliło nas zaledwie 70km. Następny dzień przeznaczony był na odpoczynek na plaży w Zvernec, skąd część uczestników wyprawy wybrała się do położonego na wyspie Klasztoru Marii Panny. Siódmego dnia zwiedzaliśmy stolicę Albanii-Tiranę, z której udaliśmy się do Ochrydy w Macedonii Północnej. Tu dowiedzieliśmy się, że to miasto-muzeum związane jest z powstaniem cyrylicy, którą stworzyli św. Cyryl i św. Metody. Mieliśmy również okazję znaleźć się w centrum antycznego teatru, w którym niegdyś walczyli gladiatorzy. Ten dzień zakończył rejs statkiem po Jeziorze Ochrydzkim, podczas którego odpoczywaliśmy przy muzyce, napojach i egzotycznych owocach. Następnego poranka po raz ostatni cieszyliśmy się słońcem i egzotyczną przyrodą Albanii, by po południu wyruszyć w drogę powrotną do domu.

Wyprawa na Bałkany była dla wszystkich jej uczestników przygodą życia, która odsłoniła uroki nieznanego i zapierającego dech w piersiach zakątka Europy. Szczególne podziękowania za tę niezapomnianą lekcję geografii, kultury i historii kierujemy do organizatorów wyjazdu i opiekunów, pani Katarzyny Płaszczewskiej oraz pana Sławomira Zdunka.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.

Zdjęcia 20

udostępnij:      

autor / dodał:
IILO / Alicja Nagietowicz i Wiktoria Kowalczyk

zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz swojego konta? utwórz profil

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu. Komentarze niezwiązane z artykułem/informacją, a także komentarze zawierające treści wulgarne mogą zostać usunięte.

Ogłoszenia

ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl
ogłoszenie specjalne w serwisie Lubartow24.pl

Ogłoszenia Lubartów

Dam pracę / zlecenie

Zatrudnię Brukarza

Zatrudnię brukarza na umowę o pracę. Z doświadczeniem lub do przyuczenia. Wymagane prawo jazdy kat. B

Dam pracę / zlecenie

Sprzedawca sklep spożywczy

Zatrudnię pracownika do sklepu spożywczego w Lubartowie na stanowisko kasjer-sprzedawca wraz z obsługą stoiska mięsno-wędliniarskiego. Praca 3-4 dni w tygodniu, bądź w weekendy, lub na...

Oferuję usługi

Wideodomofony Napędy NICE

Witam oferuje usługi w zakresie : Domofon / wideodomofon IP, VIDOS, BCS,NICE, URMET Jestem autoryzowanym instalatorem napędów NICE, udzielam 3 letniej gwarancji na montaż sprzętu. W...

Nieruchomości

Lokal w Centrum Lubartowa 15 m

Wynajmę lokal 15 m2 od czerwca 2022 w Kamienicy w samym Centrum Lubartowa przy fontannie przy głównej ulicy. Przy lokalu przystanek autobusowy, parking, bardzo duże natężenie ruchu. cena: 1600 zł

Polak, Węgier, dwa bratanki...

14 zdjęć Polak, Węgier, dwa bratanki...

0 12:12 · 25 czerwca 2022SZKOLNE WIEŚCI
MOSiR Lubartów zakończył sezon

8 zdjęć MOSiR Lubartów zakończył sezon

0 06:50 · 25 czerwca 2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w II LO

30 zdjęć Uroczyste zakończenie roku szkolnego w II LO

0 06:25 · 25 czerwca 2022SZKOLNE WIEŚCI
Radny wyrzucony z klubu

Radny wyrzucony z klubu

0 18:08 · 24 czerwca 2022
Piłkarska współpraca z powiatem

5 zdjęć Piłkarska współpraca z powiatem

0 12:24 · 24 czerwca 2022

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl
Strona wygenerowana w 0.119 sek. (25)