117

reklama Lubartów
07:50 · 14 stycznia 2022 przez IILO / AO

II LO na spotkaniu z Dziadami

12 stycznia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczestniczyli w wykładzie "Dziady" Adama Mickiewicza na scenie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklu "Środy z Instytutem Filologii Polskiej UMCS".
reklama Lubartów
oferta reklamowa
oferta reklamowa

II Liceum Ogólnokształcące już od 2008 roku jest szkołą partnerską Instytutu Filologii Polskiej UMCS. W ramach współpracy uczniowie szkół partnerskich cyklicznie uczestniczą w zajęciach, warsztatach, wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych UMCS. Młodzież jest zapraszana na specjalnie przygotowane spektakle, koncerty, bierze udział w konkursach, spotyka się z zapraszanymi przez UMCS gośćmi - są to m.in. dziennikarze, aktorzy, artyści, pisarze, ludzie świata nauki.

Sytuacja pandemiczna spowodowała, że Program Współpracy również zostały zmodyfikowany. Tym razem spotkanie zorganizowane przez Agnieszkę Opolską dla uczniów klasy III i odbywało się w formie zdalnej. Różnorodność teatralnych odsłon "Dziadów" Adama Mickiewicza zaprezentował młodzieży doktor Jarosław Cymerman z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

"Dziady" Adama Mickiewicza, choć napisane przez twórcę w formie dramatycznej, długo uchodziły za tekst przeznaczony przede wszystkim do czytania. Doktor Cymerman przedstawił próby przenoszenia dramatu na scenę w wieku XIX i uświadomił słuchaczom, że początkowo utwór Mickiewicza nie zrobił kariery w polskim teatrze. Dopiero w 1901 roku, dzięki Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego adaptacji, "Dziady" na dobre wkroczyły do repertuaru polskich scen. Co zaskakujące - Wyspiański, będący reformatorem teatru, przyjął dość realistyczną koncepcję, rezygnując w znacznym stopniu z aspektu metafizycznego. Od tamtej pory wyzwania przenoszenia na deski teatralne tak złożonego dzieła romantycznego podejmowali się najwybitniejsi reżyserzy. Koncepcje były różne - symboliczne, monumentalne, nowatorskie i klasyczne, często odnoszące się do aktualnych wydarzeń i budzące kontrowersje.

Udział w spotkaniu był z pewnością cenną lekcją dla uczniów, pragnących poszerzać swoje humanistyczne zainteresowania, umożliwił pogłębienie wiedzy na temat dramatu romantycznego, podkreślał rolę indywidualnego oraz krytycznego spojrzenia na dokonania wielu twórców i artystów.

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.

Zdjęcia 5

Udostępnij:
autor / dodał:
IILO / AO

Ogłoszenia Lubartów

 • Oferuję usługi
  Usługi remontowo-budowlane
  Budujemy domy do stanu surowego otwartego/zamkniętego oraz wykonujemy fundamenty i płyty fundamentowe. Indywidualne podejście do wyceny prac budowlanych . Pomagamy na każdym etapie budowy począwszy od zestawienia materiałowego , poprzez dobór materiałów budowlanych. Wyceny tylko na podstawi...
 • Oferuję usługi
  Przewóz osób
  Witam, posiadam samochód 9-osobowy i chętnie zawiozę i przywiozę max 8 osób na wycieczki, imprezy integracyjne, zawody, kolonie, wesela itp. cena: 1 zł
 • Oferuję usługi
  Autogaz LPG - montaż, serwis
  Profesjonalny montaż, najwyższej jakości instalacji gazowych OPTIMA, STAG, BRC, naprawy, przeglądy serwisowe. Naprawiamy też systemy LPG innych producentów. Warsztat Auto Serwis Rondo, Łucka 90A, 21-100 Lubartów, przy rondzie na wlocie od strony Lublina.
 • Nieruchomości
  Lokal przy ul.Mickiewicza 42m2
  Wynajme lokal uslugowy na parterze przy ul. Mickiewicza 4. Lokal posiada 2 wejscia oraz dodatkowe pomieszczenie socjalne. Wygodny duzy parking przy lokalu. Wiecej informacji telefonicznie. cena: 1800 zł

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl

117 osób na stronie