225

reklama Lubartów
13:15 · 11 stycznia 2022 przez Redakcja

Stary Uścimów: Ptasia grypa zaatakowała indyki

Blisko 21 tysięcy zwierząt znajduje się w ognisku, które wykryto na terenie gminy Uścimów.
reklama Lubartów
oferta reklamowa
oferta reklamowa

To pierwsze w tym roku ognisko ptasiej grypy (wirus H5N1) w naszym powiecie i drugie na terenie województwa lubelskiego. Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

Według informacji Głównego Lekarza Weterynarii, w wykrytym wczoraj ognisku na terenie gminy Uścimów znajduje się 20 940 indyków rzeźnych. Jeszcze większe ognisko (37 463 szt. indyków) wykryto wczoraj w miejscowości Cełujki (gmina Biała Podlaska).

Zablokowana droga

Urząd Gminy Uścimów poinformował o wyłączeniu z użytkowania drogi, która przebiega w pobliżu miejsca wykrycia ogniska.

Droga powiatowa Nr 1573L została wyłączona z ruchu na odcinku: skrzyżowanie Stary Uścimów- skrzyżowanie Maśluchy. Na czas zamknięcia odcinka wyznaczono objazd prowadzący przez miejscowości: Maśluchy droga gminna Nr 103640L-Nowy Uścimów droga powiatowa Nr 1574L-Stary Uścimów droga powiatowa Nr 1574L. Bardzo przepraszamy za utrudnienia. - czytamy w komunikacie.

W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu.

W przypadku stwierdzenia ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:

 • niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
 • usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
 • zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
 • gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.

Mapę wykrytych w tym roku ognisk ptasiej grypy znajdziecie na stronie: https://bip.wetgiw.gov.pl/ai/mapa/

Nasz system wykrył, że Twoja przeglądarka najprawdopodobniej zablokowała wyświetlenie treści tego artykułu. Prosimy o wyłączenie w swojej przeglądarce dodatków takich jak AdBlock, uBlock itp dla tej strony. Dziękujemy.
Udostępnij:
autor / dodał:
Redakcja

Ogłoszenia Lubartów

 • Dam pracę / zlecenie
  Odbudowa modernizacja maszyn
  Modernizacja odbudowa maszyn budowlanych Wiecej info telefonicznie Praca bez doświadczenia.
 • Dam pracę / zlecenie
  Stolarz, pomocnik stolarza
  Firma produkująca domy z bali zatrudni stolarzy oraz pomocników stolarzy. Praca w Lubartowie . Więcej informacji udziel telefonicznie. Nie odpowiadamy na smsy i e-maile.
 • Oferuję usługi
  AUTO NAPRAWA
  W zakresie naszej oferty możesz znaleźć fachową naprawę bieżącą. Zajmujemy się wykrywaniem oraz eliminowaniem usterek pojawiających się w samochodach różnego typu. Naprawiamy między innymi układy hamulcowe, silniki , rozrządy, wymiana sprzęgieł ,wydechowe czy zawieszenia. Dysponuje... cena: 1 zł
 • Dam pracę / zlecenie
  Pracownik produkcyjny
  Solbet Lubartów SA zatrudni pracowników produkcyjnych - operatorów urządzeń Oferujemy: - umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy - pracę w systemie trzyzmianowym - możliwość zdobycia doświadczenia oraz rozwoju zawodowego - atrakcyjne wynagrodzenie Wymagania: - pracowitoś...

Copyright © 2022 • Lubartow24.pl

225 osób na stronie